Biały nalot to problem dosyć powszechnie spotykany. Przyczyny tej dolegliwości są różne – może być to wpływ czynników zewnętrznych, lub też zaburzenia w funkcjonowaniu organizmu.

Spis treści:

 1. Czym jest biały nalot? Jak wygląda?
 2. Biały nalot na języku a wiek
 3. Jak leczyć biały nalot na języku
 4. Jak zapobiegać białemu nalotowi na języku?

Czym jest biały nalot? Jak wygląda?

Najczęstszymi przyczynami białego nalotu jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej, bądź zaburzenia flory bakteryjnej organizmu, powodujące grzybicę języka bądź całej jamy ustnej.

Język zdrowej osoby powinien mieć barwę różową lub też różowo – czerwoną, bez większych plam lub przebarwień. Nalot na języku może wystąpić oczywiście w wyniku spożywania niektórych rodzajów pokarmów lub napojów – m.in. potraw czy soków z jagodami, burakami, barwnikami. Jednakże w tym przypadku nalot i zabarwienie powinno zniknąć po przepłukaniu jamy ustnej.

Gdy nalot jest biały lub żółtawy i pokrywa całą powierzchnię języka, bądź też jego tylną część, i nie znika po umyciu zębów oraz przepłukaniu jamy ustnej, mówimy o tzw. białym języku. Zazwyczaj nie jest to groźny objaw i jest stanem przejściowym, jednak należy sprawdzić jego przyczynę i odpowiednio ją zaleczyć.

Rzadziej biały język jest oznaką choroby – mogą to być infekcje przewodu pokarmowego, marskość wątroby, inne choroby wątroby bądź też żołądka, stany zapalne w obrębie jamy ustnej. Często biały nalot oznacza kandydozę – nadmierny rozrost grzybów z rodzaju Candida.

Biały nalot na języku a wiek

Biały nalot może wystąpić u osoby w każdym wieku, zarówno u dzieci małych, starszych, jak i dorosłych i osób w podeszłym wieku. Zwłaszcza u dzieci, biały nalot jest efektem nieprawidłowej higieny jamy ustnej, lub też nadmiernego stosowania płynów do płukania jamy ustnej z nadtlenkiem wodoru w składzie. Pojawiają się wtedy pleśniawki. Czasem przyczyną jest przyjmowanie antybiotyku, choroba układu pokarmowego lub niedobory określonych składników pokarmowych.

U niemowląt biały nalot na języku zazwyczaj jest powodem pozostawania resztek mleka na języku – można temu zapobiec, przemywając język zmoczonym gazikiem.

Jak leczyć biały nalot na języku?

W przypadku białego języka nie należy skupiać się na samym objawie, lecz na wyleczeniu przyczyny. Aby znaleźć przyczynę dolegliwości, należy skonsultować się z lekarzem. Najczęstsze przyczyny białego nalotu na języku są następujące:

 • grzybica jamy ustnej, kandydoza,
 • pleśniawki,
 • odwodnienie organizmu,
 • nieprawidłowa higiena jamy ustnej,
 • leukoplakia,
 • syfilis,
 • liszaj płaski jamy ustnej.

 

Jak zapobiegać białemu nalotowi na języku?

Aby zminimalizować ryzyko pojawienia się białego nalotu na języku, należy:

 • stosować zbilansowaną dietę,
 • dbać o odpowiednią higienę jamy ustnej,
 • unikać używek,
 • dbać o odpowiednie nawadnianie organizmu,
 • starać się nie oddychać przez usta, gdy nie jest to konieczne.
To może Cię zainteresować:
Zapalenie kącików ust – przyczyny i leczenie

Czym jest zapalenie kącików ust? Zapalenie kącików ust popularnie nazywane jest także zajadami. Co najmniej raz w życiu zmaga się Read more

Pieczenie w jamie ustnej – jakie są przyczyny

Pieczenie w ustach to często pojawiająca się dolegliwość. W niniejszym artykule sprawdzisz objawy i przyczyny tego problemu. Dowiesz się, jakie Read more

Kandydoza – czym jest, jak leczyć, objawy

Spis treści: 1. Czym jest kandydoza 2. Jakie są objawy kandydozy 3. Jakie są przyczyny powstawania kandydozy 4. Jak leczyć Read more

Grzybica jamy ustnej – leczenie, przyczyny, objawy

Wbrew pozorom stomatologia nie zajmuje się jedynie leczeniem ubytków w zębach. Chociaż leczenie próchnicy jest najbardziej powszechnym działaniem lekarzy stomatologów walczą oni Read more