Chlorheksydyna – czym jest i jak działa

Chlorheksydyna jest antyseptykiem o bardzo szerokim spectrum zastosowania. Jest wykorzystywana i w produktach, które służą do odkażania i sterylizacji powierzchni oraz narzędzi chirurgicznych. Znajduje się też w preparatach, które wspomagają leczenie skóry. Stosuje się ją także w płynach do płukania zębów. Czy jest bezpiecznym i skutecznym antyseptykiem? Przeczytaj artykuł z aktualną wiedzą z 2022 roku.


Co to jest chlorheksydyna?

Chlorheksydyna jest chemicznym związkiem organicznym, który wykazuje silne działanie na bakterie Gram-dodatnie i pewne szczepy wirusów. Po kontakcie z chlorheksydyną, zostają rozpuszczone ściany komórkowe bakterii. Ich struktura komórkowa ulega zmianie, a ilość bakterii zostaje widocznie zmniejszona.

Stosowana zewnętrznie, wydalana jest częściowo przez nerki, natomiast podana wewnętrznie, usuwana jest z organizmu człowieka w 100%.

Czy chlorheksydyna jest szkodliwa?


Ogólnie rzecz biorąc, chlorheksydyna jest uważana za bezpieczną, jeśli jest stosowana zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. Istnieją jednak pewne potencjalne efekty uboczne, takie jak przebarwienia zębów, podrażnienie dziąseł i języka, zmiany w odczuwaniu smaku, suchość w ustach, nudności i wymioty. U osób uczulonych na chlorheksydynę po jej użyciu może wystąpić pokrzywka lub trudności w oddychaniu. Jeśli po zastosowaniu produktów z chlorheksydyną wystąpią u Ciebie którekolwiek z tych efektów ubocznych, natychmiast przerwij ich stosowanie i skontaktuj się z lekarzem.

Czy chlorheksydyna jest dostępna na receptę?

Tak, glukonian chlorheksydyny (CHG) jest dostępny na receptę w wielu krajach na świecie. Występuje w różnych formach, w tym w postaci płynnych roztworów do stosowania miejscowego, doustnych płynów do płukania jamy ustnej oraz sprayów do pielęgnacji ran. W zależności od miejsca zamieszkania i rodzaju produktu, do którego jest on potrzebny, lekarz może przepisać konkretną markę lub wersję generyczną roztworu CHG, w zależności od jego dostępności w danym miejscu.

Zastosowanie chlorheksydyny

Chlorheksydynę stosuje się przede wszystkim w produktach antyseptycznych, które służą do odkażania rąk, czyszczenia przestrzeni gospodarczych, a także w szpitalach, gdzie dezynfekuje się narzędzia chirurgiczne i sale operacyjne. Medycyna wykorzystuje chlorheksydynę ponadto w:

  • płynach do płukania ust, które umożliwiają leczenie objawów zapalenia dziąseł i są stosowane jako terapia odkażająca jamę ustną;
  • kremach i żelach do odkażania ran;
  • tabletkach do ssania leczących zapalenia błony śluzowej gardła oraz krtani, dziąseł i przyzębia;
  • kroplach do nosa i oczu dla zwierząt.

Czy są przeciwwskazania w stosowaniu chlorheksydyny?

Produkty zawierające chlorheksydynę wywołują dość często reakcje uczuleniowe. Pojawiają się wtedy trudności z oddychaniem oraz dość silna wysypka. Należy wtedy podać leki antyhistaminowe. Nie można jej stosować przy zabiegach, które mogą prowadzić do dostania się tej substancji do płynu mózgowo-rdzeniowego.


Czy chlorheksydyna jest toksyczna?

Warto wiedzieć, że działania szkodliwe chlorheksydyny są znikome. Nie stwierdzono w zasadzie jej toksyczności. Chociaż, jak każda substancja, może wywołać miejscową nadwrażliwość zębów lub alergię, o czym wspomniano wyżej.


W jakiej postaci wykorzystuje się chlorheksydynę?

Chlorheksydyna jest chemicznym związkiem organicznym, pochodną biguanidu. Stosuje się ją w postaci glukonianu lub octanu, zazwyczaj jako roztwór wodny lub alkoholowy.

Podsumowanie

Podsumowując, chlorheksydyna jest skutecznym lekiem antyseptycznym, który może być stosowany miejscowo lub doustnie w leczeniu drobnych urazów lub w celu zmniejszenia gromadzenia się płytki nazębnej w jamie ustnej. Chociaż lek jest ogólnie uważany za bezpieczny, jeśli jest stosowany zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty, istnieje potencjalne ryzyko związane z jego stosowaniem, takie jak przebarwienia zębów, podrażnienia dziąseł i języka, zmiany w odczuwaniu smaku, suchość w ustach itp. Ponadto należy pamiętać, że w wielu krajach wymagane jest uzyskanie recepty od lekarza przed zakupem jakiejkolwiek formy produktu chlorxhindine online lub w lokalnej aptece. Mamy nadzieję, że dzięki tej wiedzy czujesz się lepiej poinformowany o bezpiecznym stosowaniu tego silnego leku antyseptycznego!

{{ reviewsOverall }} / 5 Ocena (0 glosy)
Ogólna ocena0
Długość0
Informacje0
Co ludzie mówią... Zaloguj się by dodać opinię
Sortuj po:

Dodaj opinię jako pierwszy.

Zweryfikowane
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Pokaż więcej
{{ pageNumber+1 }}