Co to jest irygator i jaki wybrać

Od dłuższego czasu dużo mówi się o prawidłowym szczotkowaniu w nawiązaniu do dbania o higienę jamy ustnej. Jednak należy pamiętać, że samo szczotkowanie nie jest wystarczające, aby uchronić się przed próchnicą.

Z pewnością nie jeden stomatolog zwrócił Ci uwagę drogi pacjencie, że aby cieszyć się śnieżnobiałym uśmiechem musisz zadbać o coś co nazywa się profesjonalnie powierzchnią międzyzębową.

To tutaj gromadzą się resztki jedzenia, których nie usuniesz normalnym szczotkowaniem a jedynie specjalnym urządzeniem, oraz które spowodują ubytki niewidoczne na pierwszy rzut oka – irygatorem. Zobacz aktualną wiedzę z 2022 roku!

  1. Irygator to nie płukanie!
  2. Czy irygator to szczoteczka?
  3. Czy wszystkie irygatory są takie same?
  4. Irygator stacjonarny
  5. Irygator bezprzewodowy
  6. Czy irygator jest dla mnie?
  7. Nić dentystyczna czy irygator
  8. Jak dbać o irygator

Irygator to nie tylko płukanie!

Do tej pory najpopularniejszą techniką do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych pozostawała nić dentystyczna. Jednak nie jest to jedyna możliwość.

Od jakiegoś czasu na rynku stomatologicznym widoczny jest wzrost popularności narzędzie jakim jest irygator do zębów. Co to tak właściwie jest, jak tego używać i dla kogo jest najodpowiedniejszy dowiesz się z poniższego artykułu.

Czy irygator to szczoteczka?

Gdy wyszukamy w Internecie zdjęcie irygatora do zębów to na pierwszy rzut oka przypomina on trochę szczoteczkę elektryczną. Irygator bowiem to urządzenie zasilane elektrycznie, które w swoim działaniu przypomina myjkę ciśnieniową.

Wąska końcówka, która ma za zadanie czyścić nasze zęby wyrzuca pod wysokim ciśnieniem wodę zmieszaną ze sprężonym powietrzem co pozwala na skuteczne usunięcie nawet najbardziej opornego osadu. Ciśnienie jakie może osiągnąć irygator do zębów to nawet 8 barów!

Nie musimy się jednak martwić – jest ono na tyle silne aby skutecznie usunąć zalegające resztki jedzenia a jednocześnie na tyle delikatne, aby nie uszkodzić naszych dziąseł. Powietrze jakie miesza się z woda jest oczyszczane przez specjalny filtr dzięki czemu do jamy ustnej nie dostają się żadne zanieczyszczenia.

irygator
Irygator pomaga

Czy wszystkie irygatory są takie same?

Obecnie na rynku mamy do wyboru dwa podstawowe modele irygatorów – stacjonarny i bezprzewodowy, oraz mniej popularny ze specjalnym podłączeniem do kranu.

O tym jaki irygator dentystyczny wybierzemy decyduje więc przede wszystkim to, kiedy i gdzie będziemy z niego głównie korzystać. Różnią się one między sobą bowiem wielkością, rodzajem zasilania, pojemnością zbiornika na płyn oraz zakresem ciśnienia jakie są w stanie wytworzyć. Aby poznać nasze rekomendacje, odwiedź nasz ranking irygatorów, w którym to opublikowaliśmy zestawienie 10 najlepszych modeli.

Irygator stacjonarny

Irygator stacjonarny jest zazwyczaj większy gabarytowo od irygatora bezprzewodowego ponieważ posiada dużą bazę, której główną częścią jest pojemnik na płyn o pojemności od 450 – 600 ml. Tak duży pojemnik pozwala na wykonanie pełnej irygacji przy jednorazowym napełnieniu pojemnika.

Jednak ze względu na jego rozmiary potrzebuje on więcej miejsca w łazience oraz stałego zasilania sieciowego. Kolejną cechą charakterystyczną irygatorów stacjonarnych odróżniającą je od modeli bezprzewodowych jest zazwyczaj zakres ciśnienia wody, jaki możemy uzyskać oraz swobodna regulacja za pomocą pokrętła.

Dzięki czemu możemy indywidualnie dopasować siłę pracy irygatora dentystycznego do naszych preferencji. Rączka, która sterujemy jest zazwyczaj mała i lekka, połączona z bazą specjalnym wężykiem dzięki czemu nie męczymy się podczas irygacji. Irygator stacjonarny to świetne rozwiązanie dla całej rodziny oraz osób, które nie planują podróżować z urządzeniem.

Irygator bezprzewodowy

Jak sama nazwa wskazuje irygatory bezprzewodowe nie potrzebują stałego zasilania sieciowego, dzięki czemu możemy je swobodnie zabierać ze sobą w podróż. Zasilane są poprzez akumulatory lub baterie. Długość czasu pracy takiego irygatora zależy od modelu, ale ich zakres przy pełnym naładowaniu wacha się od 15 minut do nawet 70.

Urządzenia te są również nieporównywalnie mniejsze od irygatorów stacjonarnych jednak odbywa się to zazwyczaj kosztem wielkości zbiornika na wodę, który w tych modelach ma pojemność od 30-210 ml. Przy tak małym zbiorniku wymaga jest więc kilkakrotne napełnienie zbiornika, aby wyczyścić całą jamę ustną.

Mimo, iż cały proces uzupełniania wody jest bardzo prosty i szybki ( wystarczy dolać wody przez specjalny otwór pod klapką) dla niektórych może stanowić to pewne utrudnienie.

Irygatory dentystyczne bezprzewodowe są zazwyczaj lekkie i dobrze wyprofilowane, a dodatkowo mogą zawierać specjalny system ułatwiający składanie. To co znacząco odróżnia te modele od siebie to również brak płynnej regulacji ciśnienia.

W modelach bezprzewodowych obecne są programy (zazwyczaj od 2-4), którym przypisana jest konkretna wartość ciśnienia strumienia wody.  Inny program możemy wybrać dla dziąseł delikatnych i krwawiących a inny dla osób noszących aparat ortodontyczny.

Maksymalna wartość ciśnienia w irygatorach bezprzewodowych jaką możemy osiągnąć jest porównywalna z irygatorami stacjonarnymi – od 6 do 8 barów. Z pewnością irygatory bezprzewodowe to świetne rozwiązanie dla osób często podróżujących.

Czy irygator jest dla mnie?

Tak naprawdę irygator do zębów to świetna alternatywa do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych dla każdego. Dzięki swojemu działaniu pozwala bowiem utrzymać higienę jamy ustnej na wysokim poziomie a jednocześnie nie wymaga wyćwiczenia specjalnej techniki jak jest to w przypadku nici dentystycznej.

Urządzenie to świetnie sprawdzi się u osób, które w sposób znaczący muszą dbać o higienę, jak choćby podczas noszenia aparatu ortodontycznego czy w przypadku osób posiadających mosty, korony lub implanty dentystyczne gdzie pozostawione resztki jedzenia mogą być przyczyną poważnych komplikacji a w efekcie nawet utraty uzupełnienia.

Irygator to zębów to również świetne narzędzie wspomagające w leczeniu stanu zapalnego dziąseł i przyzębia. Dzięki swojemu działaniu pozwala na usuwanie bakterii i resztek pokarmu z kieszonek dziąsłowych co wspomaga i przyspiesza proces gojenia. Jest również doskonałym rozwiązaniem dla osób z dużym stłoczeniem zębów, gdzie dotarcie szczoteczką lub standardową nicią jest utrudnione.

Nić dentystyczna czy irygator?

Głównym zadaniem zarówno irygatora jak i nici dentystycznej jest oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych. Jednak tutaj podobieństwa się kończą. Nić dentystyczna łatwo dostępna jest z pewnością tańsza przy zakupie jednorazowym jednak w perspektywie lat inwestycja w irygator wychodzi taniej niż kupowanie nitki co kilka tygodni.

Irygator to również rozwiązanie o wiele bardziej ekologiczne – do jego działania wystarczy woda i powietrze a samo używanie nie powoduje generowania odpadów. Z pewnością warto również zwrócić uwagę na łatwość używania – aby prawidłowo czyścić zęby nicią dentystyczną wymagane jest wyćwiczenie odpowiedniej techniki czego nie ma potrzeba podczas irygacji pod ciśnieniem.

Co jeszcze odróżnia nić dentystyczną od irygatora? Z pewnością zakres działania. Irygator usuwa o wiele płytki bakteryjnej oraz osadu od nici oraz dociera do przestrzeni jakich nitka nie jest w stanie doczyścić takie jak obszar nad linią dziąseł czy wewnątrz kieszonek dziąsłowych.

Jak dbać o irygator?

Kiedy już zdecydujemy się na zakup swojego pierwszego irygatora warto zacząć od podstawowej rzeczy – przeczytania instrukcji. W niej znajdziemy bowiem informacje o tym jak często należy czyścić nasz irygator oraz jak go użytkować, aby służył nam jak najdłużej.

Przede wszystkim należy zawsze opróżniać pojemnik na wodę z resztek płynu po użyciu. Dzięki temu unikniemy tworzenia się kamienia na dnie zbiornika oraz rozwoju bakterii w pozostawionym płynie. Pamiętajmy również, że resztki wody mogły również pozostać w wężyku oraz dyszy – warto więc na koniec uruchomić urządzenie choć na chwilę, aby pozbyć się zalegającej wody.

Wielu producentów zaleca regularne odkamienianie irygatora, jednak pamiętajmy, aby odkamieniacz był dedykowany typowo do tego rodzaju urządzeń. A skoro o tym mowa to co tak właściwie można wlewać do irygatora? Najlepszym rozwiązaniem jeśli chodzi o czyszczenie zębów jest używanie samej wody.

Czasami można spotkać się z zaleceniem używania płynu do płukania jamy ustnej, jednak wielu specjalistów odradza takie działanie , po pierwsze może ono spowodować uszkodzenie lub przebarwienie pewnych elementów urządzenia, ale dodatkowo jest nieekonomiczne – do irygacji jamy ustnej w jednej sesji musielibyśmy zużyć pół opakowania płynu.

Znacznie lepszym rozwiązaniem jest przepłukanie jamy ustnej płynem do płukania już po irygacji co ostatecznie wypłukuje resztki osadu po irygacji.

Autor: Dagmara Drzewiecka-Sudół

Zobacz także:

{{ reviewsOverall }} / 5 Ocena (0 glosy)
Ogólna ocena0
Długość0
Informacje0
Co ludzie mówią... Zaloguj się by dodać opinię
Sortuj po:

Dodaj opinię jako pierwszy.

Zweryfikowane
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Pokaż więcej
{{ pageNumber+1 }}