Każdy z nas marzy o pięknym, zdrowym uśmiechu. Posiadanie zdrowych zębów to przede wszystkim odpowiednia ich pielęgnacja. Większość z nas używa do pielęgnacji jamy ustnej wyłącznie szczoteczki do zębów, co może być niewystarczające. Szczoteczka może nie docierać w niektóre miejsca powodując nagromadzenie się bakterii.

Aby dokładnie wyczyścić swoją jamę ustną warto używać irygatora – dlatego dzisiaj przedstawimy ranking 10 najlepszych irygatorów w okresie Luty 2023. Zanim do tego przejdziemy chcemy szerzej wytłumaczyć, czym jest irygator i jak dobrać go swoich indywidualnych potrzeb.

Co to jest irygator?

Irygator to urządzenie stworzone dla osób, które szczególną wagę przywiązują do utrzymania zdrowia swojej jamy ustnej na najwyższym poziomie. Urządzenie wytwarza strumień wody pod ciśnieniem, który usuwa bakterie oraz płytkę nazębną z przestrzeni międzyzębowych – również z miejsc poniżej linii dziąseł. To właśnie do tych miejsc najtrudniej dotrzeć nam szczoteczką do zębów czy nićmi dentystycznymi.

Dlaczego warto kupić irygator?

Urządzenie doskonale sprawdzi się dla osób, które chcą zadbać o swój uśmiech, ale nie mają czasu lub nie radzą sobie z nitkowaniem zębów. Dbanie o przestrzeń międzyzębową jest szczególnie ważna, by zapobiec próchnicy.

Dodatkowym plusem irygatora jest dostęp do miejsc niedostępnych dla nici dentystycznych – miejsc poniżej linii dziąseł. Używając urządzenia, chronimy się przed różnymi chorobami dziąseł. Dostępne są końcówki dla osób, które już zmagają się z chorobami dziąseł czy noszą aparat ortodontyczny.

Kryteria wyboru irygatora

W ofercie dostępne są irygatory stacjonarne i przenośne. Irygatory stacjonarne posiadają większą liczbę końcówek w zestawie oraz płynną regulację ciśnienia. Będą znakomitym rozwiązaniem dla większej rodziny – wystarczy wymienić końcówkę, by kolejny członek rodziny mógł używać urządzenia.

Irygator stacjonarny zajmuje jednak dużo miejsca. Dla osób bardziej mobilnych dostępne są irygatory przenośne. Lekkie, zajmujące mało powierzchni urządzenie. Warto jednak przed zakupem urządzenia bezprzewodowego sprawdzić moc akumulatora. Naturalnie – akumulator mocniejszy nie będzie wymagał tak częstego ładowania jak ten z mniejszą pojemnością.

Ranking najlepszych irygatorów za Luty 2023

Poniżej przedstawię ranking 10 najlepszych irygatorów za luty 2023 z opisem każdego urządzenia.

1. SEYSSO Oxygen Travel 

Szczoteczkę wyróżnia wyjątkowa prędkość – nawet do 96 000 drgań na minutę w programie Whitening. Urządzenie dzięki tak dużej ilości drgań lepiej usuwa przebarwienia zębów powstałe po wypiciu kawy czy paleniu papierosów. Posiada 3 tryby pracy różniące się prędkością ruchu włókien. Urządzenie zostało wyposażone w automatyczny minutnik, który pomaga w określeniu czasu mycia zębów. Czas działania szczoteczki przy użyciu przez jedną osobę dwa razy dziennie to aż 60 dni. Irygator jest bezprzewodowy. 

2. Panasonic EW1211

Irygator posiada do wyboru dwa strumienie wody do wyboru zgodnie z preferencjami użytkownika urządzenia. Posiada 3 tryby pracy. Urządzenie Panasonic jest wodoodporne, co oznacza, że nadaje się całkowicie do mycia. Podstawka ładująca jest wyposażona w stojak na dyszę, przez co można zamontować go na ścianie. Akumulator pozwala do 15 minut pracy. Jest to irygator bezprzewodowy. 

3. Panasonic EW141

Szczoteczka posiada strumień z mikrobąbelkami, który może być także wykorzystywany do stymulacji dziąseł. Zgodnie z wynikami badań klinicznych przeprowadzonych na Wydziale Periodontologii Uniwersytetu Dentystycznego w Japonii po około dwóch tygodniach używania irygatora poprawia się zdrowie dziąseł. Dodatkowy strumień – Interdental minimalizuje marnotrawstwo wody. Irygator jest bezprzewodowy.

4. Oral-B Professional Care Oxy Jet

Pierwszy w naszym rankingu irygator stacjonarny. Posiada funkcję kontroli ciśnienia wody. Od poziomu 1 (niskie ciśnienie) do poziomu 5 (wysokie ciśnienie). Urządzenie Oral-B posiada również duży zasobnik wody (600 ml), do którego możemy dodać płyn do płukania jamy ustnej. Posiada cztery końcówki w zestawie. 

5. Waterpik WP 660e2 Ultra Professional

Irygator posiada funkcje regulacji ciśnienia wody, prędkości oraz minutnik. Jest irygatorem stacjonarnym. Wyposażony jest w duży pojemnik na wodę, który wynosi 600 ml oraz 7 końcówek.

6. Waterpik WP-100E Ultra

Jest to odpowiednie urządzenie do czyszczenia aparatów ortodontycznych. Model ten jest aż o 20% cichszy niż jego poprzednie modele. Zalecany jest w profilaktyce zapalenia dziąseł. Posiada 7 końcówek. Jest irygatorem stacjonarnym. 

7. Haxe Irygator do jamy ustnej RST5012

Urządzenie posiada 4 końcówki: dodatkowa końcówka pozwala na utrzymanie higieny jamy ustnej osobom, które noszą aparat ortodontyczny. Jest bezpieczny dla osób borykających się z nadwrażliwością dziąseł czy korzystających z implantów. Posiada 3 tryby pracy. Jest to irygator lekki oraz wodoodporny.

8. Panasonic EW1511

Kolejny Panasonic w naszym zestawieniu – również bezprzewodowy. Odpowiedni dla osób noszących aparat ortodontyczny. Pełny zbiornik na wodę wystarczy na 60 sekund czyszczenia. Urządzenie jest w pełni naładowane w ciągu godziny. 

9. Waterpik WP-160EU Ultra Plus

Jak każdy z wyżej wymienionych urządzeń firmy Waterpik posiada 7 końcówek. To nowoczesny irygator, który jest aż w 93% skuteczniejszy w profilaktyce zapalenia dziąseł niż nici dentystyczne. Jest irygatorem stacjonarnym.

10. Panasonic EW1513

Nasz ranking zamyka Panasonic EW1513. Jest zasilany bezprzewodowo oraz wodoodporny. Posiada 2 końcówki w zestawie. Jest szczególnie polecany osobom, które noszą aparaty ortodontyczne, dzięki odpowiedniej dyszy, która sprawia, że higiena jamy ustnej jest łatwiejsza oraz szybsza.