Licówki – czym są i ile kosztują

W dzisiejszych czasach uśmiech jest promowany jako śnieżnobiałe i równe zęby o pełnym kształcie. Taka estetyka nie jest dana jednak każdemu z nas. Wiele osób boryka się z problemem nieładnego uśmiechu w wyniku czego popadają w kompleksy.

Z pomocą w takiej sytuacji, jak również zaburzonego zgryzu czy uszkodzeń oraz przebarwień przychodzą licówki stomatologiczne, które możemy wykorzystać do poprawienia jakości naszego uśmiechu. Czym są licówki, jakie są wskazania oraz przeciwwskazania do ich założenia oraz jak przebiega zabieg ich założenia odpowiem w poniższym artykule. Zapoznaj się z aktualną wiedzą z 2022 roku!

Czym są licówki i jakie rodzaje licówek mamy do wyboru?

Licówki to uzupełnienia protetyczne, które pokrywają powierzchnię zęba od strony wargowej lub policzkowej. W odróżnieniu od koron protetycznych nie wymagają oszlifowania całego zęba, a jedynie powierzchni jaką pokrywają.

Opracowywane w pracowni technicznej wykonane są z takich materiałów jak porcelana czy ceramika, czasem wzmacniana różnymi tlenkami. W takiej sytuacji przed zabiegiem założenia licówek stomatolog opracowuje powierzchnię zęba specjalnym wiertłem diamentowym, robiąc miejsce pod przyszłe uzupełnienie. Następnie pobierany jest wycisk, który wysyłany do pracowni technicznej jest podstawą stworzenia licówek.

Ceramika jest materiałem najczęściej stosowanym, ze względu na swoją estetykę oraz trwałość. Przez wiele lat potrafią zachować pierwotny kształt i kolor. Taki typ uzupełnień może spełniać swoją funkcję spokojnie przez 10-15 lat. Innym materiałem, z jakiego można wykonać licówki są kompozyty.

W stomatologii wyróżniamy dwa rodzaje licówek kompozytowych – licówki prefabrykowane oraz takie nakładane z wolnej ręki przez stomatologa. W przypadku licówek prefabrykowanych mamy do czynienia z zestawem uzupełnień przygotowanych przez producenta z nanohybrydowych kompozytów.

Zestaw taki umożliwia założenie licówek na jednej wizycie stomatologicznej. Drugim rodzajem jest nakładanie licówek przez lekarza z materiału kompozytowego bezpośrednio na powierzchnię zęba tak zwany bonding. W odróżnieniu od licówek ceramicznych, te wykonane z kompozytu są dużo tańsze, jednakże mogą zmieniać swój kolor i nie mają takich właściwości mechanicznych jak licówki ceramiczne.

Jednakże licówki kompozytowe stanowią dobrą alternatywę dla osób, które nie do końca są przekonane do preparacji własnych zębów oraz chcą zobaczyć jaki efekt mogą uzyskać przy pomocy tego uzupełnienia.

Dzięki postępowi w stomatologii możemy dzisiaj zakładać wyjątkowo cienkie licówki ceramiczne, które wymagają jedynie delikatnego oszlifowania powierzchni zęba. Dzięki temu nie ma ryzyka uszkodzeń zębów czy problemów z dziąsłem lub nadwrażliwością po ich założeniu.

Wskazania i przeciwwskazania do zastosowania licówek.

Licówki są uzupełnieniem protetycznym, które możemy zastosować zarówno w przypadku zaburzeń estetycznych jak i problemów z tkankami zębów czy urazów. Bardzo popularnym wskazaniem są przebarwienia tkanek zębów pochodzenia wewnętrznego.

Przebarwieniami zębów, które z reguły nie podlegają wybielaniu są te spowodowane wpływem tetracyklin czy chorób ogólnych w okresie rozwojowym. Innym wskazaniem są przebarwienia, które były poddawane wybielaniu, ale efekt nie jest zadowalający. Pamiętajmy jednak, że licówki w odróżnieniu od koron protetycznych są bardzo cienkie, w efekcie nie wszystkie przebarwienia jesteśmy w stanie pokryć jedynie ultracienkimi licówkami, do niektórych z nich wymagane będzie zastosowanie koron protetycznych.

Zęby tracą również swój biały kolor wraz z upływającym wiekiem. W efekcie czego w kolejnych latach stają się one coraz bardziej żółte i starte. Jest to efekt zużycia tkanek zębów, odkładania się osadów i kamienia czy też zmian starczych w zębinie zębów. Licówki stanowią dobrą alternatywę do poprawienia estetycznych aspektów naszego uśmiechu utraconych wraz z wiekiem.

Za pomocą licówek jesteśmy również w stanie zmienić kształt zębów, który nam nie odpowiada. Możemy między innymi zamykać diastemę bez użycia aparatu ortodontycznego czy wydłużyć korony zębów. Licówki pomogą także ukryć uszkodzenia zębów spowodowane urazem czy erozją.

Jednak nie zawsze możemy użyć licówek jako uzupełnienia. W przypadku pacjentów z dużymi zaburzeniami zgryzu czy zgrzytaniem zębów licówki są przeciwwskazane. Takie zaburzenia zgryzowe spowodują, że może dojść do zniszczenia założonych uzupełnień. Licówki nie są polecane również pacjentom, którzy mają szkodliwe dla zębów nawyki jak chociażby obgryzanie paznokci czy przygryzanie różnych przedmiotów.

Wszystkie te zachowania mogą prowadzić do uszkodzeń licówe, których wymiana będzie bardzo kosztowna i nie zawsze jest możliwa. Innym stanem, który powoduje rezygnacje z zabiegu jest brak odpowiedniej ilości tkanek zęba. W przypadku dużego starcia zębów, licznych wypełnień czy zaawansowanej hipoplazji lekarz odrazi wykonanie licówek i prawdopodobnie zaleci korony protetyczne, które mogą być założone, przy większych ubytkach tkanek.

Jak przebiega wykonanie licówek?

Na pierwszej wizycie stomatologicznej lekarz wykona badanie ogólne,w którym stwierdzi ewentualny brak przeciwwskazań do wykonania licówek. Z pewnością wykona również szereg zdjęć wewnątrz i zewnątrzustnych, które pozwolą ocenić efekt uzyskany po ich założeniu. Kolejnym etapem jest pobranie wycisków diagnostycznych na podstawie, których zostaną odlane modele robocze.

Przed założeniem licówek bardzo często lekarz zaleca higienizację lub leczenie czy to zachowawcze ( uzupełnienie ubytków próchnicowych) czy też ortodontyczne. Pacjenci mogą się również zdecydować na wybielanie przed założeniem licówek dzięki czemu poprawiają kolor swojego uśmiechu nie tylko w strefie, w której obecne będą licówki. Jak już wcześniej wspominałam licówki są bardzo dobrą alternatywną dla przebarwień, które nie chcą dać się usunąć jedynie wybielaniem.

Po przygotowaniu modeli i wstępnym leczeniu następuje etap preparacji zębów pod licówki. Lekarz zeszlifowuje zewnętrzną warstwę tkanek zęba w celu zrobienia miejsca na licówkę. Dobiera również odpowiedni kolor, wykonuje wyciski oraz rejestruje zwarcie.

Ostatnim etapem jest przymiarka oraz zacementowanie licówek przy pomocy cementów adhezyjnych. Takie licówki zazwyczaj cementowane są na materiały światłoutwardzalne.

Podsumowując zabieg założenia licówek i uzyskania nowego uśmiechu zajmuje zazwyczaj 3 wizyty stomatologiczne w przypadku wyboru licówek porcelanowych, lub jedną jeśli decydujemy się na licowanie kompozytem.

Cena

Wykonanie licówek jest zabiegiem typowo estetycznym, które nie pokrywa w żaden sposób NFZ. Nie jest to również tani zabieg. W przypadku licówek kompozytowych cena za jeden punkt czyli ząb waha się od 250-350 zł. Rozrzut podyktowany jest materiałem jaki zostaje użyty do licowania.

Najdroższą wersją są licówki wykonane z porcelany. Tutaj ceny mogą sięgać nawet 1500 zł za jeden ząb, w przypadku ultracienkich licówek porcelanowych, a zaczynają się zazwyczaj od 700 zł. Do ceny licówek trzeba zazwyczaj doliczyć dodatkowe koszty leczenia przygotowującego. Jak widać nie jest to zabieg tani, jednak wielu pacjentów jest zazwyczaj bardzo zadowolonych z efektu a przy zachowaniu prawidłowych nawyków mogą oni cieszyć się pięknym nowym uśmiechem przez wiele lat.

Jak dbać o licówki?

Jak w przypadku wszystkich zabiegów stomatologicznych, tak i tutaj, najważniejsza jest prawidłowa higiena jamy ustnej. Licówki myjemy tak samo jak nasze zęby przy pomocy pasty i szczoteczki do zębów. Ważne, aby nie używać nadmiernie ściernych past do zębów (wybielających, rozjaśniających), ponieważ mogą spowodować uszkodzenia i rysy na powierzchni uzupełnień.

Używajmy również nici dentystycznej, dzięki czemu unikniemy ryzyka powstawania ubytków w przestrzeniach międzyzębowych. Pamiętajmy również o regularnych wizytach kontrolnych u stomatologa, jednak nie muszą one być częstsze niż zazwyczaj.

Bibliografia:

https://pl.dental-tribune.com/news/licowki-dobre-na-wszystko/

https://sypien.pl/blog/2018/08/16/minimalnie-inwazyjna-rehabilitacja-funkcjonalna-uzebienia-medical-tribune-dr-michal-sypien/?fbclid=IwAR1mgxwQr3Gl4VtG6Lz0qNkktczlBFpsa8wCDPNZaX-dTcaqowfsddJIGwk

https://podyplomie.pl/stomatologia/20186,zasady-preparacji-pod-licowki-ceramiczne

https://podyplomie.pl/stomatologia/19669,licowki-gdzie-tkwi-sukces

Kompendium wykonywania uzupełnień protetycznych, red. Beata Dyjak, Otwock 2014.

{{ reviewsOverall }} / 5 Ocena (0 glosy)
Ogólna ocena0
Długość0
Informacje0
Co ludzie mówią... Zaloguj się by dodać opinię
Sortuj po:

Dodaj opinię jako pierwszy.

Zweryfikowane
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Pokaż więcej
{{ pageNumber+1 }}