Nić dentystyczna – jak i dlaczego warto

Od jakiegoś czasu w mediach dużo mówi się o higienie jamy ustnej i o jej znaczeniu dla zdrowia ogólnego człowieka. Do tej pory poruszano jedynie kwestię szczotkowania zębów i ewentualnych wizyt kontrolnych u stomatologa.

Wiadomo już, że podstawą zdrowych zębów jest regularne ich mycie, minimum 2 razy dziennie przez 2 minuty oraz regularne, co półroczne kontrole u swojego lekarza stomatologa.

Jednak samo szczotkowanie zębów to nie wszystko i w wielu wypadkach nie jest wystarczające, aby uchronić się przed ubytkami w zębach. Dlatego tak ważne jest podniesienie kwestii oczyszczania przestrzeni międzyzębowych, które w naturalny sposób nie są dostępne dla zwykłego szczotkowania, a w których to pozostają resztki jedzenia i rozwija się niewidoczna dla oka próchnica.

Ponieważ dostęp do tych przestrzeni międzyzębowych nie jest łatwy, wyprodukowano szereg metod, które w sprytny i skuteczny sposób mogą usunąć z tych miejsc płytkę bakteryjną i zadbać o nasze zdrowe i białe uśmiechy.

Najpopularniejszym narzędziem do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych jest znana z pewnością, ale nadal niedoceniania nitka do zębów. To niepozorne narzędzie skutecznie radzi sobie z zachowaniem higieny w trudno dostępnych miejscach. Aby dowiedzieć się po co nam tak naprawdę nić dentystyczna w codziennym dbaniu o zęby omówiłam w poniższym artykule wszystkie najważniejsze zagadnienia. Zobacz aktualną wiedzę z 2022 roku!

  1. Czym jest nić dentystyczna i jak jej używać?
  2. Jakie rodzaje nici dentystycznej spotkamy na rynku i którą wybrać dla siebie?
  3. Dlaczego powinniśmy używać nici dentystycznej i czym grozi jej brak w naszej łazience?
  4. Dlaczego unikamy używania nici dentycznej?
  5. Co zamiast nici dentystycznej?

Czym jest nić dentystyczna i jak jej używać?

Nitka dentystyczna na pierwszy rzut oka wygląda jak zwykła nić tyle, że odrobinę grubsza i gładsza. Jej zadanie jest jednak zupełnie inne. Nitki dentystyczne dostępne powszechnie, składają się ze splecionych włókien nylonowych, polietylenowych czy teflonowych. Specjalny splot powinien chronić nitkę przed strzępieniem. Nić ta ma zazwyczaj gładką powierzchnię, a jej zadaniem jest usuwanie resztek pokarmu z powierzchni stycznych zębów.

nić dentystyczna
nić dentystyczna

Stosowanie nici dentystycznej wymaga praktyki i zazwyczaj dobrze jest, aby instruktaż tego jak używać nici przeprowadził początkowo lekarz lub higienistka stomatologiczna. Warto tutaj dodać, że nic nie da okłamywanie naszego lekarza, że nitkujemy regularnie. Jeśli tak nie jest, dentysta zauważy to od razu, ponieważ w przestrzeniach pomiędzy zębami zauważalny będzie osad oraz płytka nazębna, a czasem nawet sporej wielkości ubytki.  

Nauka nitkowania nie jest skomplikowana. W praktyce wystarczy podążać za kolejnymi krokami:

1. Z opakowania nawijamy na palce fragment nici o długości 45 – 50 cm. Nawijamy ją na palce serdeczne obu rąk – większy fragment na jedną rekę a niewielki na drugą. Pomiędzy palcami powinien pozostać wolny fragment o długości 2-4 cm. Nić podpieramy kciukami.

2. Napiętą nić dentystyczną wsuwamy ruchem posuwistym w stronę korzenia i szyjki zęba a następnie, ruchem ślizgowym ściągamy płytkę nazębną w dół.

3. Pamiętajmy, aby wsunąć nić poniżej linii dziąseł, aby usunąć bakterie i płytkę zalegającą w tej okolicy.

4. Po oczyszczeniu jednej powierzchni nawijamy kolejny fragment świeżej nici i przechodzimy na sąsiednią powierzchnię. Ruchy te powtarzamy, aż do oczyszczenia całej jamy ustnej.

5. Po oczyszczeniu wszystkich zębów warto wypłukać jamę ustną płynem do płukania lub chociażby wodą.

Pamiętajmy, że bardzo ważne jest, aby do każdej nowej powierzchni używać świeżego kawałka nici dentystycznej ponieważ w ten sposób nie ma ryzyka przenoszenia bakterii próchnicotwórczych z jednego zęba na kolejny. Nici dentystycznej powinniśmy używać codziennie minimum raz. Zalecane jest zazwyczaj nitkowanie po wieczornym szczotkowaniu chociaż spotkać się można z różnymi opiniami. Według niektórych dobre jest nitkowanie przed szczotkowaniem, ponieważ naruszona przez nić płytka dodatkowo zostaje wypłukana podczas szczotkowania.

Bez względu na to, którą metodę zdecydujemy się wprowadzić, najważniejsza tak naprawdę jest regularność jej stosowania. Na początku używania nici możemy zauważyć lekkie krwawienie dziąseł. Ważne, aby nie zaprzestać nitkowania pomimo to, ponieważ krwawienie oznacza zazwyczaj stan zapalny dziąseł spowodowany niedokładną higieną w tych rejonach.

Jakie rodzaje nici dentystycznej spotkamy na rynku?

W dzisiejszych czasach każdy z nas może dopasować takie narzędzie do dbania o higienę jamy ustnej jakie tylko mu odpowiadają. Rynek pełen jest różnorakich past do zębów, szczoteczek, płynów. Nie inaczej jest z nićmi. Podstawowa nić to po prostu włókno nylonowe zazwyczaj gładkie. Na początek warto zainwestować w tanią nić o zwykłych parametrach, żeby dobrze wyćwiczyć technikę nitkowania. Na rynku dodatkowo dostępne są nici:

  • Z fluorem – nici fluoryzowane zalecane są osobom z tendencją do próchnicy i chorób dziąseł.
  • Woskowane – mają specjalnie woskowaną powierzchnię, która ułatwia wprowadzenie nici w przestrzenie międzyzębowe. Polecane są dla osób ze stłoczeniami lub tych które mają problem z opanowaniem techniki nitkowania.
  • Pęczniejące – nić ta pod wpływem wilgoci w jamie ustnej zwiększa swoją objętość dzięki czemu dokładniej czyści powierzchnie zęba. Zazwyczaj oznaczana jest na opakowaniu jako expand.
  • Taśmowe – mają formę cienkiej wstążeczki i przeznaczone są dla osób z dużymi stłoczeniami zębów, które nie mogą wprowadzić standardowej nici pomiędzy zęby. Nić ta jest wyjątkowo cienka i gładka.
  • Wybielające – nici te pokryte są aktywnym węglem lub inną substancją mającą za zadanie wybielać lub rozjaśniać czyszczone powierzchnie. Sprawdź jak wybielić zęby.
  • Nić superfloss – nić ta przeznaczona jest dla osób noszących aparat ortodontyczny lub posiadających stałe uzupełnienia protetyczne. Zakończona jest cienkim, elastycznym drucikiem który ułatwia wprowadzenie nic pomiędzy elementy aparatu lub pod przęsło mosty protetycznego. Pomiędzy elastycznymi końcówkami zamontowana jest specjalna gąbeczka, która pozwala na dokładane a jednocześnie delikatne oczyszczenie przestrzeni.
  • Nić dentystyczna na trzymadełkach – nić dentystyczna rozpięta tutaj jest pomiędzy końcami plastikowego trzymadełka. Ma ono za zadanie ułatwić wprowadzanie nici pomiędzy zęby oraz nitkowanie. Zestawy takich trzymadełek są pakowane zazwyczaj po 50 sztuk w jednym opakowaniu.

Dlaczego powinniśmy używać nici dentystycznej i czym grozi jej brak w naszej łazience?

Niestety w kwestii dbania o higienę jamy ustnej samo szczotkowanie nie jest wystarczające. Ocenia się, że w dzisiejszym społeczeństwie prawie 90% z nas boryka się z problemem próchnicy. Po każdym posiłku bakterie w jamie ustnej tworzą płytkę nazębną, która składa się z cukrów pochodzących z resztek pokarmów, śliny oraz bakterii. Taka płytka nazębna pozostawiona na zębach przez dłuższy czas powoduje obniżenie pH w jamie ustnej. Spowodowane jest to metabolizmem bakterii i tworzeniem przez nie kwasów. Obniżone pH prowadzi do demineralizacji szkliwa i zębiny co w prostej drodze skutkuje ubytkami oraz otwartą drogą dla bakterii do wnętrza zęba.

Ubytki próchnicowe na powierzchniach stycznych są zazwyczaj trudne do zauważenia bez dokładnego przeglądu przeprowadzonego przez stomatologa, tak więc mogą się one powiększać bez naszej wiedzy, prowadząc do stanu zapalnego miazgi. Ubytki próchnicowe w tych okolicach dodatkowo mogą skutkować przebarwieniem, które może być trudne do usunięcia, ale też jego złamania w wyniku ubytku tkanek twardych.

Warto dodać, że brak nitkowania zębów powoduje częstszą potrzebę wykonywania zabiegów piaskowania zębów.

Dlaczego unikamy używania nici dentycznej?

Pomimo nieocenionego znaczenia nici dentystycznej w dbaniu o higienę jamy ustnej nadal wiele osób nigdy lub bardzo rzadko jej używa. Dlaczego tak jest? Przede wszystkim najczęściej wynika to z braku wiedzy. Nadal mało się mówi o znaczeniu nitkowania oraz o tym, że samo szczotkowanie zębów nie jest wystarczające. Wiele osób nie radzi sobie również z techniką nitkowania i bardo szybko zniechęcają się do wprowadzania nici do swojego codziennego rytuału. Tak naprawdę jeśli dobrze opanujemy technikę samo nitkowanie może nam zająć 2 minuty. Warto porozmawiać ze swoim stomatologiem, który z pewnością dobierze dla nas odpowiedni rodzaj nici, ale też dokładnie pokaże jak jej używać, nawet kilkakrotnie.

Co zamiast nici dentystycznej?

Chociaż nitka do zębów jest najłatwiej dostępnym oraz najtańszym produktem do czyszczenia powierzchni stycznych nie jest jedynym. Na rynku istnieje jeszcze kilka produktów, których można używać jako zastępstwa dla nici dentystycznej.

  • Irygator – urządzenie do czyszczenia przestrzeni przy pomocy wody/ płynu wyrzucanego pod dużym ciśnieniem dzięki czemu wypłukiwana jest płytka i bakterie. Zobacz najnowszy ranking irygatorów z naszymi rekomendowanymi 10 modelami.
  • Szczoteczki międzyzębowe – dostępne w różnych rozmiarach i kształtach szczoteczki przypominają miniaturowe szczoteczki do butelek. Polecane są przede wszystkim dla osób z większa przestrzenią pomiędzy zębami gdzie nitką nie jesteśmy w stanie dokładnie usunąć resztek. Szczoteczki te nadają się również dla osób noszących aparat ortodontyczny.

Autor: Dagmara Drzewiecka-Sudół

{{ reviewsOverall }} / 5 Ocena (2 glosy)
Ogólna ocena5
Długość4.5
Informacje4.5
Co ludzie mówią... Zaloguj się by dodać opinię
Sortuj po:

Dodaj opinię jako pierwszy.

Zweryfikowane
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Pokaż więcej
{{ pageNumber+1 }}

Genius Pro 9000 od ORAL-B

Cena rynkowa: 495.00 
Zobacz produkt...
Szczoteczka Meriden Kiddy

Meriden Kiddy

Cena rynkowa: 35.00 
Zobacz produkt...