Odsłonięte szyjki zębowe – przyczyny i leczenie

Odsłonięte szyjki zębowe odbierają ci chęć na uśmiech i sprawiają ból? Sprawdź, co z nimi zrobić, jakie są objawy i czy można użyć domowych sposobów.

Odsłonięte szyjki zębowe nie tylko szpecą. Nadwrażliwość na kwaśne, słodkie, bardzo ciepłe lub zimne napoje czy pokarmy może nieźle uprzykrzyć życie.

Na tym nie koniec. Cofnięte dziąsła odsłaniają szyjki zębowe, które są bardzo wrażliwe i podatne na działanie bakterii. Tymczasem leczenie próchnicy w tym miejscu jest trudnym zadaniem… Zapoznaj się z najświeższą wiedzą z 2022 roku!

Spis treści:

Odsłonięte szyjki zębowe – co to jest i jakie są objawy

Do odsłonięcia szyjki zęba dochodzi w wyniku regresji dziąseł. Błona śluzowa dziąseł może cofać się wraz z upływem wieku lub ze względu na inne czynniki – przede wszystkim niewłaściwą higienę jamy ustnej.

Jakie są objawy tej dolegliwości?

Już sam wygląd dziąsła powinien skłonić nas do wizyty u stomatologa. Jednak najczęściej głośnym dzwonkiem alarmowym jest nadwrażliwość zęba.

Szyjka zęba jest mocno unerwiona. Kiedy dziąsło się cofa, pozbawiona szkliwa szyjki są narażone na działanie czynników zewnętrznych. To dlatego osoby z odsłoniętymi szyjkami zębowymi czują ostry, przeszywający ból przy np. piciu gorących lub zimnych napoi.

Jednym z objawów może być też krwawienie z dziąseł. Na dziąsłach pojawiają się bolesne ranki.

Odsłonięte szyjki zębowe – przyczyny powstawania

Regresji dziąseł sprzyja:

  • nieprawidłowa higiena jamy ustnej (np. złe mycie zębów)
  • paradontoza
  • zła dieta (brak witamin, a w skrajnych przypadkach awitaminoza)
  • stan zapalny błony śluzowej
  • palenie papierosów

Szczególnie ważna jest troska o higienę zębów. Odsłanianiu szyjek sprzyja m.in. zbyt mocne lub słabe szczotkowanie zębów, nieusuwanie płytki nazębnej, która zamienia się w kamień zmuszający dziąsła do cofnięcia.

Do grzechów skutkujących odsłonięciem szyjki należy również niestosowanie nici dentystycznych i płukanek do jamy ustnej.

Odsłonięte szyjki zębowe – jak leczyć

Jeśli zauważyłeś, że masz odsłonięte szyjki zębowe, to warto wybrać się do stomatologa. Jak w przypadku innych dolegliwości, lekarska diagnoza jest niezbędna i przyspieszy leczenie.

Stomatolog sprawdzi czy cofnięcie dziąseł nie jest objawem poważniejszej choroby. Usunie kamień nazębny i wskaże z jakich preparatów korzystać (może polecić specjalny żel lub pastę, które zmniejszają nadwrażliwość i skłonność dziąseł do krwawienia).

Lekarz podpowie też, jak skutecznie zadbać o higienę jamy ustnej, np. prawidłowo myć zęby – wbrew pozorom nie jest to oczywista umiejętność.

W niektórych przypadkach potrzebne będzie założenie wypełnienia. Odsłonięte szyjki podatne są też na próchnicę. W takiej sytuacji trzeba przygotować się na jej leczenie.

Domowe sposoby na odsłonięte szyjki zębowe

Z odsłoniętymi szyjkami zębowymi można też radzić sobie stosując domowe sposoby.

Warto zacząć od wyboru odpowiedniej pasty – dla wrażliwych zębów. Lepiej też wymienić szczoteczkę jeśli używasz tej ze zbyt twardym włosiem.

W zmniejszeniu dolegliwości pomoże zmiana diety. Im więcej witamin, tym lepiej. Unikaj również pokarmów i płynów, które drażnią odsłonięte szyjki, np. kwaśnych, słodkich, bardzo gorących i bardzo zimnych.

Nie potrafisz odmówić sobie gorącej kawy lub herbaty czy też słodkich napojów gazowanych? Spróbuj pić je przez słomkę.

Wreszcie warto płukać usta preparatami z rumiankiem, szałwią lub korą dębu.

Źródła:

Wolf H., Rateitschak E., Rateitschak K.: Periodontologia. Lublin, 2006.

Wierzbicka M. (red.) Periodontologia kliniczna. Cz. 1 i 2. Warszawa, 1995.

{{ reviewsOverall }} / 5 Ocena (0 glosy)
Ogólna ocena0
Długość0
Informacje0
Co ludzie mówią... Zaloguj się by dodać opinię
Sortuj po:

Dodaj opinię jako pierwszy.

Zweryfikowane
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Pokaż więcej
{{ pageNumber+1 }}