Piaskowanie zębów – czym jest i ile kosztuje

Czy słyszałeś kiedyś o piaskowaniu zębów? Jest to bezpieczny i bezbolesny zabieg, który jest coraz częściej stosowany przez dentystów do usuwania płytki nazębnej i kamienia z zębów. Ale jak często się go wykonuje, jakie są korzyści i czego powinieneś unikać po tym zabiegu? Na tym blogu odpowiemy na wszystkie pytania dotyczące piaskowania zębów, abyś mógł podjąć świadomą decyzję w kwestii swojego zdrowia.

Czasami na naszych zębach widoczne są różnego rodzaju przebarwienia zębów, dekoloryzacje czy osady, które wyglądają nieestetycznie i powodują nasz dyskomfort, w efekcie czego często przestajemy się szeroko uśmiechać lub szukamy pomocy w wybielających i mocno ściernych pastach do zębów.

Prawidłowa higiena jamy ustnej jest bardzo ważnym czynnikiem zachowania białego uśmiechu, jednak nie zawsze jest wystarczająca. Kiedy jesteśmy fanami czarnej kawy, mocnej herbaty albo po prostu mamy tendencję do zwiększonego tworzenia się osadów na zębach, najlepiej udać się do specjalisty, który przy pomocy zaawansowanych i bezbolesnych zabiegów pomoże nam w ich usunięciu. Jednym z takich zabiegów jest tajemniczo brzmiące piaskowanie zębów, które w dokładny i całkowicie bezbolesny sposób przywróci nam radość z uśmiechu.

Aby odpowiedzieć na najczęstsze pytania czym tak naprawdę jest i na czym polega piaskowanie zębów, ale też u kogo możemy je wykonać i co robić po zabiegu stworzyliśmy ten artykuł. Mam nadzieję, że po jego przeczytaniu wszystko stanie się choć trochę jaśniejsze. Zobacz aktualną wiedzę z 2022 roku!

  1. Piasek do czyszczenia? – Czym tak naprawdę jest piaskowanie zębów.
  2. Czy każdy powinien mieć piaskowanie zębów
  3. O czym pamiętać po zabiegu piaskowaia zębów
  4. Ile kosztuje piaskowanie i czy mogę je wykonać na NFZ

Piasek do czyszczenia? – Czym tak naprawdę jest piaskowanie zębów.

               Piaskowanie zębów jest zabiegiem stomatologicznym, którego głównym zadaniem jest usunięcie przebarwień zewnątrzpochodnych lub osadów zalegających na naszych zębach. Przebarwienia zewnątrzpochodne to te, które zazwyczaj pojawiają się po spożywaniu zbyt mocnej kawy, paleniu papierosów czy używania płukanek, które mogą przebarwiać zęby. W odróżnieniu od wewnątrzpochodnych, tworzących się w okresie rozwojowym, przebarwienia te są dużo łatwiejsze do usunięcia w efekcie czego możemy odzyskać jaśniejszy uśmiech już po jednym zabiegu.

Co istotne piaskowanie nie jest zabiegiem, który służy do usuwania kamienia nazębnego! W celu pozbycia się kamienia nazębnego musimy się udać na skaling naddziąsłowy gdzie przy pomocy końcówki ultradźwiękowej stomatolog rozbije i usunie zalegający na zębach zmineralizowany osad. Piaskowanie jest zabiegiem uzupełniającym w stosunku do skalingu, stąd wielu lekarzy zaleca najpierw usunięcie kamienia a następnie wizytę związaną z piaskowaniem.  Piaskowanie zębów pomaga nam również usunąć te osady, które są niemożliwe do usunięcia poprzez zwykłe szczotkowanie lub znajdują się w miejscach niedostępnych dla szczoteczki lub nici dentystycznej.

Sam zabieg piaskowania zębów przeprowadzany jest za pomocą piaskarki wyposażonej w kątową końcówkę, która zagięta pod odpowiednim kątem łatwo może dotrzeć do powierzchni zębów.

piaskowanie zębów - ile kosztuje, jakie są wskazania i czy warto je robić
Piaskowanie zębów wpływa na ich biel

Przed zabiegiem piaskowania zębów pacjent jest zabezpieczony przed rozpryskiem piasku poprzez okulary ochronne, często dodatkowy fartuch zabezpieczający przed ubrudzeniem ubrania a czasami specjalną papierową osłoną w otworem na jamę ustna, która ma za zadanie chronić twarz pacjenta. Lekarz również zabezpieczony w specjalną przyłbice chroni twarz oraz oczy przed rozpryskiem piasku pomieszanego ze śliną pacjenta.

Piaskarka wypełniona jest specjalnym piaskiem stomatologicznym zazwyczaj o owocowym lub miętowym smaku. Piasek dentystyczny może mieć różny skład jednak zazwyczaj składa się z dwuwęglanu sodu, tlenku glinu, węglanu wapnia oraz glicyny. Środki do piaskowania różnią się nie tylko składem, ale również średnicą ziarenek piasku. Piasek zmieszany z wodą zostaje wyrzucony z końcówki piaskarki pod dużym ciśnieniem dzięki czemu łatwo usuwa zaległe osady. Końcówkę piaskarki lekarz przykłada do powierzchni zębów skierowaną w kierunku jamy ustnej, a po drugiej stronie asysta przykłada ssak, aby odsysać piasek dentystyczny i zabezpieczać przed dostaniem się go do jamy ustnej pacjenta.

Po każdym piaskowaniu stomatolog wykonuje polerowanie powierzchni zębów za pomocą szczoteczki lub gumeczki oraz pasty polerskiej. Pozwala to na zlikwidowanie mikrouszkodzeń spowodowanych piaskowaniem oraz zachowanie gładkiej powierzchni dzięki czemu możemy ograniczyć powstawanie przebarwień oraz odkładanie się osadów na zębach. Mimo to piaskowanie jest całkowicie bezpiecznym zabiegiem stomatologicznym i nie musimy się martwić o uszkodzenia szkliwa ponieważ ziarnka piasku są na tyle małe i prawidłowo dobrane, że nie powodują żadnych większych uszkodzeń. Każdy zabieg usuwający przebarwienia lub osady  jest zabiegiem bardziej ekstensywnym niż mycie zębów stąd zawsze w takim wypadku wykonujemy polerowanie.

Po piaskowaniu i polerowaniu bardzo często lekarz nakłada jeszcze preparat z fluorem, który powoduje remineralizacje tkanek i ich wzmocnienie.

Czy każdy powinien mieć piaskowanie zębów?

               Istnieje lista wskazań w jakich wykonujemy piaskowanie zębów. Z tego zabiegu chętnie powinny skorzystać osoby:

– pijące duże ilości ciemnej herbaty, kawy lub spożywające pokarmy mogące powodować ciemne przebarwienia na zębach

– palacze – ze względu na częstsze przebarwienia spowodowane paleniem

– osoby przed zabiegiem wybielania zębów – często jest to pierwszy etap usuwania osadów przed docelowym zabiegiem wybielania

– osoby ze stłoczeniami zębów – pacjenci ci mogą mieć problem z usunięciem osadów w przestrzeniach międzyzębowych podczas zwykłego szczotkowania

– pacjenci noszący aparaty ortodontyczne – higiena jamy ustnej podczas noszenia aparatu ortodontycznego jest niezwykle istotna, a zabieg ten pozwala na usunięcie resztek z trudno dostępnych miejsc związanych z elementami aparatu

– pacjenci, którzy po prostu regularnie wykonują higienizację u stomatologa, której jednym z zabiegów często jest piaskowanie.

Piaskowanie zębów to również dobra alternatywa dla osób, które myślą o wybielaniu zębów. Warto zdecydować się na ten zabieg przed wybielaniem ponieważ jest on zdecydowanie tańszy niż profesjonalne wybielanie,  krótszy oraz nie powoduje nadwrażliwości częstej przy wybielaniu. Pamiętajmy jednak, że piaskowanie nie zmienia naturalnej barwy naszych zębów a jedynie powoduje, że stają się one jaśniejsze oraz przywraca im wcześniejszą barwę. Jeśli więc nasze zęby od początku miały odcień zbliżony do żółtego rozwiązaniem tutaj będzie połączenie obu zabiegów.

Niestety, jak w przypadku każdego zabiegu, tak i w przypadku piaskowania istnieje lista przeciwwskazań kiedy to nie powinniśmy wykonywać usuwania osadów przez piaskowanie lub je odroczyć. Dotyczy to zazwyczaj:

– osób mających problemy z drogami oddechowymi takimi jak astma lub inna nadwrażliwość oddechowa, u których piasek może spowodować problemy z oddychaniem,

– pacjenci, u których stwierdzono stan zapalny dziąseł lub owrzodzenia oraz uszkodzenia na błonie śluzowej, a u których ostre ziarenka piasku mogą spowodować zaostrzenie zmian,

– dzieci – piaskowania nie wykonujemy u dzieci poniżej 12 roku życia.

Jak często wykonuje się piaskowanie?

Częstotliwość wykonywania piaskowania zębów zależy od stanu zdrowia jamy ustnej danej osoby. Ogólnie rzecz biorąc, u osób ze zdrowymi dziąsłami i zębami można je wykonywać raz na kilka miesięcy do dwóch razy w roku. W przypadku osób, które nie dbają o higienę jamy ustnej lub cierpią na choroby dziąseł lub ubytki, konieczne może być częstsze wykonywanie zabiegów. Twój dentysta będzie w stanie doradzić ci najlepszy sposób postępowania.

Jakie są korzyści z piaskowania zębów?


Piaskowanie zębów to świetny sposób na utrzymanie czystych i zdrowych zębów, ponieważ usuwa płytkę nazębną i kamień, do których nie dociera samo szczotkowanie. Pomaga również zapobiegać chorobom dziąseł, zmniejszając ich stan zapalny spowodowany nagromadzeniem się bakterii. Dodatkowo, piaskowanie może nadać zębom bielszy wygląd, ponieważ usuwa powierzchniowe plamy z jedzenia i picia, a także naturalne przebarwienia powstałe w wyniku starzenia się. Piaskowanie jest nieinwazyjne, więc nie wymaga znieczulenia ani wiercenia w zębach, co sprawia, że jest znacznie mniej bolesne niż inne metody czyszczenia, takie jak skaling czy root planing.

O czym pamiętać po zabiegu?

               Po zabiegu piaskowania zazwyczaj zalecone jest, aby przez przynajmniej kilka godzin nie spożywać żadnych przebarwiających napojów jak kawa czy mocna herbata oraz mogących wpływać niszcząco na szkliwo jak na przykład coca-cola. Bezpośrednio po zabiegu bowiem zęby są bardziej narażone na przebarwienia w efekcie czego możemy spowodować silną dekoloryzację i stracimy cały wypracowany efekt zabiegu. Pamiętajmy również, że to jak długo nasze zęby pozostaną bielsze i jaśniejsze po piaskowaniu w głównej mierze zależy od higieny jamy ustnej oraz  unikania przebarwiających produktów czy palenia papierosów. Tak więc należy regularnie szczotkować zęby, nitkować, ale także pojawiać się na kontrolach stomatologicznych.

Ile kosztuje piaskowanie i czy mogę je wykonać na NFZ?

               Zabieg piaskowania w zależności od gabinetu może obecnie kosztować w granicach 100-200 złotych. Zazwyczaj zalecane jest wykonywanie takiego zabiegu w ramach co rocznej higienizacji w gabinecie. U niektórych osób, które mają większa tendencję to tworzenia się osadów wymagane może być pojawianie się nawet co pół roku lub co 3 miesiące. Sam zabieg trwa zazwyczaj około 30 minut, czasem do godziny.

Niestety zabieg ten, mimo że jest uważany za element higienizacji, nie wchodzi w skład refundowanego przez NFZ usuwania złogów nazębnych, przysługujących pacjentom raz do roku. W ramach tej usługi możemy jedynie wykonać skaling zębów.

Piaskowanie zębów to skuteczny sposób na utrzymanie czystych i zdrowych zębów przy jednoczesnym uniknięciu bolesnych zabiegów, takich jak skaling czy root planing. Może pomóc zmniejszyć stan zapalny dziąseł spowodowany gromadzeniem się bakterii, a także nadać zębom bielszy wygląd dzięki zdolności do usuwania z czasem powierzchniowych przebarwień powstałych w wyniku spożywania pokarmów i napojów. Chociaż istnieją pewne rzeczy, których powinieneś unikać po wykonaniu tego zabiegu (np. słodkie pokarmy/napoje przez 24 godziny; chrupiące pokarmy do czasu wyzdrowienia), ogólnie rzecz biorąc piaskowanie zębów jest stosunkowo bezpieczne i wiąże się z minimalnymi komplikacjami, jeśli zarówno pacjent, jak i dentysta postępują prawidłowo! Upewnij się, że skonsultujesz się ze swoim dentystą, jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości dotyczące tego zabiegu, aby mógł on udzielić spersonalizowanych zaleceń w oparciu o Twoją sytuację!

Autor: Dagmara Drzewiecka-Sudół

{{ reviewsOverall }} / 5 Ocena (1 głos)
Ogólna ocena5
Długość5
Informacje5
Co ludzie mówią... Zaloguj się by dodać opinię
Sortuj po:

Dodaj opinię jako pierwszy.

Zweryfikowane
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Pokaż więcej
{{ pageNumber+1 }}