Pieczenie w ustach to często pojawiająca się dolegliwość. W niniejszym artykule sprawdzisz objawy i przyczyny tego problemu. Dowiesz się, jakie choroby charakteryzuje pieczenie w ustach, oraz jak złagodzić ból. Zapoznaj się z najświeższą wiedzą z 2022 roku!
Objawy
Pieczenie w ustach odczuwamy jako bolesne, dokuczliwe palenie, obejmujące wnętrze jamy ustnej, język, podniebienie, a czasem i zewnętrzne okolice samych warg i ust. Inne objawy to suchość w ustach oraz utrata smaku.
W literaturze medycznej stosowany jest termin zespołu pieczenia jamy ustnej – BMS (Burning Mouth Syndrome). Odczucie pieczenia ust, obserwowane znacznie częściej u kobiet niż u mężczyzn, utrzymuje się przeważnie od 4 do 6 miesięcy.
Przyczyny powstawania
Przyczyn pieczenia w ustach jest wiele. Mogą to być czynniki ogólnoustrojowe, miejscowe, chemiczne bądź mechaniczne, a także psychologiczne, m.in.:
- zapalenie jamy ustnej,
- niedobory grup witaminowych lub minerałów, np. witamin z grupy B, kwasu foliowego, cynku lub żelaza,
- grzybica jamy ustnej,
- afty lub inne stany owrzodzenia,
- substancje drażniące zawarte w pożywieniu (mocno przyprawionych potrawach) lub przyjmowanych lekach – np. nadciśnieniowych,
- różnego rodzaju zaburzenia endokrynologiczne, w tym niedoczynność tarczycy lub cukrzyca,
- choroba refluksowa,
- problemy natury stomatologicznej – źle dopasowane wypełnienia zębów lub niedopasowana proteza, nierówne krawędzie zębów,
- czynniki psychologiczne i neurotyczna osobowość.
Pieczenie w ustach – symptom jakiej choroby?
Pieczenie może być wynikiem wielu różnych chorób. W większości przypadków, jest to objaw zapalenia jamy ustnej spowodowanej określonymi czynnikami, bądź też objaw choroby refluksowej, cukrzycy czy niedoczynności tarczycy.
Diagnostyka pieczenia w ustach jest bardzo złożona i trudna, często wymaga współpracy lekarzy z różnych dziedzin. Choroba często ma także charakter zaburzeń psychologicznych i psychiatrycznych – związana jest z depresją, stanami lękowymi i bezsennością.
Jak zmniejszyć ból pieczenia w ustach?
Pieczenie w ustach złagodzi:
- unikanie kwaśnych i mocno przyprawionych potraw,
- częste picie wody małymi łykami,
- używanie łagodzących past do zębów,
- unikanie gorących dań i napojów,
- stosowanie specjalistycznych łagodzących płukanek do ust,
- unikanie używek.
Aby na stałe wyeliminować pieczenie w ustach, najpierw sprawdźmy, która z przyczyn spowodowała dyskomfort i pieczenie w jamie ustnej. Sprawdźmy stan błony śluzowej w ustach. Jeżeli dyskomfort powodowany jest przez czynniki mechaniczne, błona śluzowa będzie naruszona w konkretnym miejscu.
Należy wtedy ściągnąć protezę lub sprawdzić stan uzębienia. Jeśli błona ma nieciekawy wygląd i widoczne są zmiany grzybicze, należy rozpocząć leczenie przeciwgrzybicze. Jeśli nie widzimy zmian w błonie śluzowej, najprawdopodobniej problemem są czynniki chemiczne, ogólnoustrojowe lub też psychologiczne.
Najlepiej wykonać wtedy badania morfologiczne oraz testy alergiczne czy biochemiczne, oznaczyć poziom żelaza i cynku, witamin z grupy B i kwasu foliowego. Należy omówić z lekarzem zażywane leki, a także nawyki żywieniowe i aspekty psychologiczne.
Dodaj opinię jako pierwszy.