Pierwsza wizyta dziecka u stomatologa to duży stres dla rodzica i malucha. Można jednak przygotować się do niej tak, aby do minimum zmniejszyć negatywne uczucia z nią związane. O tym czy boimy się dentysty decyduje w głównej mierze środowisko z jakiego pochodzimy, oraz nasza postawa w stosunku do stomatologa kształtowana od dzieciństwa.
Dlatego tak ważne jest, aby od maleńkiego pokazywać dzieciom pozytywne wzorce związane z leczeniem stomatologicznym. O tym jak przygotować się do pierwszego spotkania naszego dziecka z dentystą i co jest tak naprawdę ważne opowiem w dzisiejszym artykule. Zapoznaj się z najświeższą wiedzą z 2022 roku!
1. Dlaczego pierwsza wizyta jest taka ważna?
2. Kiedy umówić dziecko pierwszy raz do stomatologa?
3. Jak przygotować siebie i malucha do wizyty?
4. Jak wygląda pierwsza wizyta u stomatologa
5. Wizyty kontrolne – kiedy się na nie umawiać i jak często?
6. Czy każdy stomatolog będzie dobry dla mojego dziecka?
Dlaczego pierwsza wizyta jest taka ważna?
Pozytywne wzorce dotyczące leczenie stomatologicznego kształtujemy u dziecka od małego. Pierwsze spotkanie naszego dziecka z lekarzem powinno odbyć się w atmosferze pozbawionej bólu, spokojnej i przyjaznej.
Pierwsza wizyta dziecka jest ważna ze względu na wskazania medyczne, ale też z powodów psychologicznych. Nawet jeśli dziecko nie uskarża się na żadne dolegliwości istotne jest, aby lekarz stomatolog sprawdził czy wzrost i rozwój uzębienia naszego malucha odbywa się prawidłowo. Dzięki temu możemy wykryć wszelkie nieprawidłowości i dużo wcześniej rozpocząć leczenie.
Jednakże pierwsza wizyta ważna jest również z innych powodów. Dzięki zaznajomieniu się z gabinetem stomatologicznym, lekarzem oraz sprzętami dziecko uczy się prawidłowego zachowania w gabinecie dentystycznym oraz wyzbywa się lęku przed nieznanym.
Dzięki pierwszej wizycie, dziecko ma okazję poznać zupełnie nowe środowisko i poznać procedury, które obowiązują w trakcie wizyt kontrolnych czy leczenia. Taka wizyta adaptacyjna ułatwia współpracę pomiędzy lekarzem a dzieckiem w przyszłości.
Można też znaleźć zby nadające się do lakowania u dziecka.
Kiedy umówić dziecko pierwszy raz do stomatologa?
Wbrew panującej powszechnie opinii pierwsza wizyta dziecka powinna odbyć się wcześniej niż kiedy pojawi się ból u dziecka. Pierwsze spotkanie lekarza i dziecka powinno odbyć się pomiędzy 6 a 12 miesiącem życia, czyli wtedy kiedy w jamie ustnej pojawiają się pierwsze ząbki mleczne.
Jak już wspomniałam wcześniej, taka wizyta pozwala sprawdzić czy ząbkowanie przebiega prawidłowo a dziecko przygotowuje do coraz bardziej inwazyjnych zabiegów stomatologicznych.
Pierwsza wizyta dziecka nie powinna kojarzyć mu się jedynie z bólem i nieprzyjemnym zabiegiem, a niestety jest tak bardzo często ponieważ rodzice decydują się na wyjście z dzieckiem do lekarza dopiero w sytuacji problematycznej. Początkowe wizyty powinny mieć jedynie charakter kontrolno-adaptacyjny.
Jak przygotować siebie i malucha do wizyty?
Jeśli nasze pierwsze wyjście z dzieckiem do stomatologa jest zaplanowane odpowiednio wcześniej to nie musimy się martwić o żadne nieprzyjemne wrażenia dla malucha. Najistotniejsze jest pozytywne wzmocnienie dziecka ze strony rodziców już w domu. Warto mówić maluchowi, że idziemy do pana/pani doktor aby sprawdzić/policzyć ząbki.
Mówmy dziecku, że lekarz jest miły i ma bardzo ciekawe rzeczy w gabinecie. Nie nagradzajmy jednak dziecka przed wizytą, ale jak najbardziej możemy sprawić mu jakiś drobny upominek po spotkaniu, jeśli było cierpliwe i grzeczne.
Wzmacniajmy pozytywnie jego prawidłową postawę podkreślając, że było grzeczne i odważne. Z pewnością można również wspominać, że takie wizyty będą się powtarzać. Nie używajmy jednak słowa ból i żadnych sformułowań odnoszących się do nieprzyjemnych odczuć.
Dziecko z naszego potoku słów wyłapie jedynie te sformułowania i nie będzie niestety pamiętać, że przed całym zdaniem pojawiło się wyrażanie : nie będzie bolało. Co istotne nie przenośmy również własnego lęku i negatywnych odczuć związanych z wizytami u dentysty na dziecko. Mówmy mu, że my również chodzimy regularnie do dentysty, że wizyta jest przyjemna i mija bardzo szybko.
Najlepiej, aby dziecko nie było głodne podczas wizyty, ale również nie bezpośrednio po jedzeniu. Umawiajmy dziecko na godziny dopołudniowe , dzięki czemu nie jest ono zmęczone i zestresowane zbyt długim oczekiwaniem na wizytę.
Jak wygląda pierwsza wizyta u stomatologa
Pierwsza wizyta dziecka u lekarza powinna być wizytą kontrolną pomiędzy 6 a 12 miesiącem życia dziecka. Wtedy to lekarz odbywa krótką rozmowę z rodzicami dotyczącą nawyków żywieniowych oraz ryzyka próchnicy.
Kolejna wizyta jest już wizytą adaptacyjną dla dziecka, zazwyczaj koło 15 miesiąca życia. Lekarz pokazuje wszystkie sprzęty jakie wykorzystuje w trakcie leczenia , pozwala dziecku dotknąć wszystkich elementów a nawet pobawić się niektórymi z nich. Kolejne wizyty rozszerzają zakres interakcji pomiędzy lekarzem a dzieckiem.
Jeśli wizyta nie wiąże się z bólem powinna mieć ona zawsze charakter kontroli i poszerzania adaptacji. Początkowe wizyty mogą się odbywać wraz z rodzicem na fotelu, jednak z czasem warto zachęcać dziecko do samodzielnego siadania. Warto, aby z dzieckiem przychodziło dwóch rodziców – wtedy po wizycie jeden z rodziców może wyjść z maluchem do kącika zabaw a drugi może wysłuchać uwag lekarza.
Na początkowych wizytach lekarz bada uzębienie dziecka – sprawdza liczbę i kolejność wyrzynania zębów oraz czy pojawiają się już ubytki próchnicowe. Uczy również jak dbać o ząbki: jak prawidłowo je szczotkować, jaką szczoteczkę wybrać dla dziecka oraz ile czasu myć zęby. Pokazuje dziecku jakie są konsekwencje nie dbania o zęby.
Wizyty takie są ważna również dla rodzica – to tutaj lekarz może odpowiedzieć na wszelkie pytania dotyczące prawidłowej diety, suplementacji czy higieny jamy ustnej u dziecka, w tym jakiej pasty do zębów i szczoteczki używać. To tutaj lekarz może rozwiać wszelkie wątpliwości rodziców związane ze stosowaniem preparatów zawierających fluor.
Zwraca on również uwagę na szkodliwe nawyki ( takie jak ssanie kciuka czy pustych smoczków po 12 miesiącu życia) i edukuje jak je eliminować. Lekarz ocenia ryzyko próchnicy u dziecka i w razie potrzeby przeprowadza również zabieg fluoryzacji, który jest bezbolesny dla dziecka. Początkowe wizyty dziecka w gabinecie są krótkie, a im dziecko starsze tym wizyta może trwać dłużej.
Wizyty kontrolne – kiedy się na nie umawiać i jak często?
O tym jak często powinniśmy zgłaszać się na wizyty kontrolne decyduje nasz stomatolog. Terminarz takich wizyt zależy od tego w jakim wieku jest dziecko oraz jakie jest ryzyko próchnicy u malucha. Istotne jest też, czy dziecko ma ząbki, które wymagają leczenia.
U małych dzieci zaleca się wizyty co miesiąc, aby stale je adaptować. Takie wizyty zalecane są również ponieważ próchnica w zębach mlecznych rozwija się dużo szybciej niż w zębach stałych. Dzięki temu lekarz szybciej może stwierdzić powstające ubytki co zapobiega długotrwałemu i bolesnemu rozległej próchnicy.
Czy każdy stomatolog będzie dobry dla mojego dziecka?
W stomatologii występuje specjalizacja lekarska zwana pedodoncją, której lekarze specjalizują się w leczeniu dzieci. Można postarać się o wizytę u takiego lekarza, ponieważ jest on z pewnością bardzo doświadczony w kontakcie z maluchami i zna wszelkie metody przekonania dziecka do leczenia.
Jednak, tak naprawdę każdy stomatolog potrafi i zna metody leczenia dzieci. Jeśli jesteśmy zadowoleni z leczenia przez naszego lekarza, możemy spokojnie porozmawiać z nim o umówieniu dziecka na pierwszą wizytę. Istotne jest, abyśmy to my mieli zaufanie do lekarz, który będzie leczył nasze dzieci, ponieważ wszelkie wątpliwości będą odczuwane również przez dziecko.
Pamiętajmy jednak, że nie każdy dentysta ma predyspozycję do leczenia dzieci i niektórzy po prostu nie chcą tego robić. Warto dowiedzieć się telefonicznie jak to wygląda w gabinecie, do którego się wybieramy.
Pierwsza wizyta dziecka w gabinecie często jest darmowa. Nie czekajmy więc, aż nasze dziecko zgłosi nam jakiś problem, ale umówmy się na spotkanie ze stomatologiem już teraz.
Dodaj opinię jako pierwszy.