Przebarwienia zębów – czym są i dlaczego się pojawiają

O tym czy się uśmiechamy i jak szeroko bardzo często decyduje kolor naszych zębów. W wielu wypadkach osoby z przebarwieniami na zębach wpadają w pewne kompleksy i podczas uśmiechu nie pokazują zębów, albo zasłaniają je ręką.

Obecnie silny jest trend na śnieżnobiały, wręcz oślepiający uśmiech. W efekcie czego widzimy w Internecie wiele ofert firm produkujących środki do wybielania zębów, a na reklamach widać śnieżnobiałe uśmiechy aktorek i aktorów.

Jednak przebarwienia zębów to nie tylko problem powierzchownych lecz często efekt różnych chorób, które mogą powodować zmianę zabarwienia naszych zębów. Zapoznaj się z aktualną wiedzą z 2022 roku!

O powodach przebarwień, jak je zlikwidować oraz o tym jak się przed nimi uchronić wyjaśnię w poniższym artykule.

1. Trochę o kolorze zębów.

2. Czym są przebarwienia zębów i co je powoduje.

3. Jak możemy usunąć przebarwienia? O metodach wybielania.

4. Profilaktyka – zachowaj na dłużej śnieżnobiały uśmiech.

Trochę o kolorze zębów.

Prawie każdy z nas na tym etapie życia posiada już jakieś przebarwienia tkanek zębów. W ciągu życia spożywamy różnego rodzaju pokarmy, które powodują odkładanie się na naszych zębach barwników powodujących zmianę koloru zębów z jakim się urodziliśmy.

Tak naprawdę mało kto posiada śnieżnobiałą barwę zębów od urodzenia, ponieważ naturalny ich kolor waha się od mlecznego, przez szaroniebieski aż do żółtobrunatnego.

Na kolor zęba składają się bowiem kolory szkliwa, zębiny i miazgi. Naturalnie, dobrze zmineralizowane zęby mają białą barwę wpadającą w żółty odcień, który jest kolorem zębiny.

Szkliwo bowiem, najbardziej powierzchniowa tkanka zęba, w sytuacji gdy jest całkowicie zdrowe i dobrze zmineralizowane, jest przezroczyste. W efekcie czego o kolorze naszego uzębienia decyduje kolor zębiny. Białe zęby, bez odcienia żółtego, to zazwyczaj zęby z mniej zmineralizowanym szkliwem, a w efekcie mniej przezroczystym.

Jednocześnie zęby takie są bardziej narażone na próchnicę. Kolor zębów zależy nie tylko od przezierności szkliwa i zębiny, ale też od grubości tych tkanek. Różnice w zabarwieniu występują nie tylko pomiędzy pojedynczymi zębami, ale też pomiędzy całymi grupami jak również pomiędzy różnymi rasami.

Najbardziej żółte zęby to zazwyczaj kły, a osoby o ciemnej karnacji mają bielsze zęby, ze względu na silniejszy udział wapnia i fosforanów w mineralizacji. Kolor zębów zmienia się również z wiekiem.

U osób starszych zęby są zawsze ciemniejsze ponieważ dochodzi do zwiększania ilości i grubości zębiny w zębie, ale też narażone są one przez dłuższy czas na działanie czynników przebarwiających.

Czym są przebarwienia zębów i co je powoduje.

Za przebarwione uznaje się te zęby, których kolor nie jest prawidłowy i nie mieści się w opisanym powyżej zakresie. Korony zębów mogą być przebarwione w całości lub jedynie w jej części przyszyjkowej czy siecznej. Również intensywność przebarwienia może być widoczna jedynie delikatnie lub tak duża, że stanowi problem estetyczny dla pacjenta.

Przebarwienia zębów klasyfikujemy na zewnątrz- i wewnątrzpochodne, w zależności od czynnika je wywołującego.

Przebarwienia zewnątrzpochodne

Za zmianę zabarwienia w przebarwieniach zewnątrzpochodnych odpowiadają barwniki nagromadzone w błonce nabytej, odkładającej się na powierzchni naszych zębów po każdym posiłku.

Błonka nabyta to mieszanina bakterii jamy ustnej oraz resztek pokarmu, które pozostają na naszych zębach aż do momentu ich wyszczotkowania. Przebarwienia zębów mogą być również spowodowane, niektórymi lekami podawanymi doustnie oraz preparatami stomatologicznymi.

W celu sklasyfikowania przebarwień zewnątrzpochodnych powstała klasyfikacja Nathoo, która dzieli te przebarwienia na trzy klasy:

Typ 1. Barwny materiał chromogeny wiąże się z powierzchnią zęba i powoduje jego przebarwienie na podobny kolor – na przykład kawa, herbata, wino, chromogenie bakterie, metale (sole srebra), dym papierosowy.

Typ 2. Barwny materiał zmienia kolor zęba po związaniu się z zębem, ciemniejąc z upływem czasu – tutaj zazwyczaj klasyfikuje się wszelkiego rodzaju barwniki pożywienia.

Typ 3. Bezbarwny materiał wiąże się z zębem i ulega reakcji chemicznej, w wyniku której powstaje przebarwienie – zaklasyfikowane są tutaj barwniki pożywienia bogatego w cukry jak jabłka czy ziemniaki, ale również chlorheksydyna występująca w płukankach do jamy ustnej.

Jak widać za przebarwienia zewnątrzpochodne odpowiada w głównej mierze to co spożywamy na co dzień i każdy pokarm może barwić nasze zęby. Spośród produktów wymienionych powyżej za najsilniejsze działanie w przebarwianiu naszych zębów uważa się wino, czarną kawę oraz palenie tytoniu. Również długotrwałe używanie płukanek zawierających chlorheksydynę może powodować ciemniejsze zabarwienie – stąd nie zaleca się aby były stosowane dłużej niż 7 dni.

Przebarwienie wewnątrzpochodne

Przebarwienia wewnątrzpochodne związane są z odkładaniem się różnych barwników w okresie rozwojowym zęba, w efekcie czego barwnik zostaje tam wbudowane w jego strukturę. Takie przebarwienia są charakterystyczne dla różnego rodzaju chorób okresu płodowego lub noworodkowego.

Do chorób powodujących przebarwienia zaliczamy:

  • Choroba hemolityczna noworodków – kolor zębów wtedy jest różny, od żółtego przez zielony, brązowy, szary aż do czarnego.
  • Żółtaczka noworodków – przebarwienie spowodowane jest odkładaniem biliwerdyny w zębach, co powoduje żółtobrązowe zabarwienie zębów.
  • Wrodzona niedrożność przewodów żółciowych – barwniki żółciowe tak jak biliwerdyny we wspomnianych wcześniej przypadkach odkładają się w tkankach zęba i powodują intensywnie zielony kolor zębów.
  • Alkaptonuria – niebieskoczarne przebarwienie zębów.
  • Cystowate zwłóknienie trzustki – w chorobie tej zęby przybierają brązowoszare zabarwienie.

Za przebarwienia tego rodzaju odpowiadają również leki, które przyjmowane są przez ciężarną lub dziecko w okresie noworodkowym. Najbardziej rozpowszechnione są przebarwione spożywaniem antybiotyków z grupy tetracyklin – tetracyklina, doksycyklina czy minocyklina.

Spożywanie tych leków może powodować obecność żółtych lub szarobrązowych przebarwień. Ząb może również zmieniać swoją barwę pod wpływem urazu. Wtedy to może pojawić się różowe lub ciemne zabarwienie będące efektem wynaczynienia krwi w miazdze zęba lub jej obumarcia.

Jak możemy usunąć przebarwienia? O metodach wybielania.

Przebarwienia zewnątrzpochodne są bardzo łatwe do usunięcia w wyniku zabiegów stomatologicznych. Zazwyczaj spory efekt daje już samo oczyszczenie zębów z zalegających złogów poprzez higienizację. Taki zabieg u stomatologa kosztuje od 150- 350 zł w zależności od zakresu oraz ilości obecnych złogów.

Po dokładnych oczyszczeniu zębów można spróbować wybielania. Obecnie na rynku dostępny jest szereg metod powodujących rozjaśnienie naszego uśmiechu.

Wybielanie w gabinecie – polega na wybielaniu zębów specjalnym żelem zawierającym środek wybielający, aktywowaną lampą UV. Taki zabieg kosztuje od 600 zł za jeden łuk zębowy, jednak gabinety często ogłaszają promocje na wybielanie przy okazji leczenia innych defektów.

Wybielanie nakładkowe w domu – wybielanie w tej metodzie odbywa się przy udziale specjalnego żelu wybielającego, zawierającego środek wybielający w mniejszym stężeniu niż w przypadku wybielania w gabinecie, oraz specjalnych nakładek wykonywanych przez stomatologa. Taka metoda to koszt około 200-350 zł za jeden łuk zębowy.

Wybielające pasty i nakładki – w drogeriach obecne są różne środki reklamowane jako wybielające mające zazwyczaj rozjaśnić nasz uśmiech- pasty, płukanki, proszki czy paski do naklejania na łuk zębowy zawierające środki wybielające.

Niestety przebarwienia wewnątrzpochodne nie są już tak łatwe do usunięcia i zazwyczaj zalecane jest silne wybielanie lub założenie koron czy licówek, które zakryją przebarwione tkanki.

Profilaktyka – zachowaj na dłużej śnieżnobiały uśmiech.

Kiedy jesteśmy zadowoleni z koloru naszych zębów lub też chcemy zachować efekt wybielania na dłużej warto zastosować kilka poniższych rad:

1. Szczotkuj zęby minimum dwa razy dziennie oraz regularnie odwiedzaj swojego stomatologa. Zazwyczaj niedostateczna higiena oraz ubytki w zębach są przyczyną zmiany zabarwienia zębów.

2. Unikaj spożywania pokarmów mogących silnie przebarwiać zęby. Zamień czarną kawę na kawę z mlekiem a czerwone wino na białe. Przed przyjmowaniem jakichkolwiek leków lub stosowaniem płukanek zawsze skonsultuj się ze swoim lekarzem/stomatologiem.

3. Wykonuj regularnie higienizację u stomatologa. Dokładne usunięcie złogów nazębnych powoduje często efekt porównywalny do wybielania.

4. Rzuć palenie! Skorzystają na tym nie tylko barwa twojego uśmiechu, ale również twoje zdrowie. Dodatkowo osoby palące częściej zmagają się z problemami przyzębia.

{{ reviewsOverall }} / 5 Ocena (0 glosy)
Ogólna ocena0
Długość0
Informacje0
Co ludzie mówią... Zaloguj się by dodać opinię
Sortuj po:

Dodaj opinię jako pierwszy.

Zweryfikowane
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Pokaż więcej
{{ pageNumber+1 }}