indywidualnych potrzeb, aby pomagało skutecznie dbać o zęby i dziąsła. Co należy wiedzieć o właściwościach poszczególnych rodzajów szczoteczek? Na jaki model warto się zdecydować?
Szczoteczki manualne
Najprostszym, najtańszym i najłatwiej dostępnym typem szczoteczek do zębów są szczoteczki manualne. Z ich pomocą ręcznie szczotkujemy szkliwo czy język. Akcesoria nie wymagają zasilania i nie zajmują dużo miejsca w bagażu. Mimo prostoty budowy i działania szczoteczki manualne dobrze spełniają swoją funkcję. Ich skuteczność w dbaniu o higienę jamy ustnej zależy głównie od techniki szczotkowania, jednak warto zadbać również o dopasowanie poszczególnych elementów szczoteczek do wieku i indywidualnych potrzeb.
Akcesoria dostępne są w różnych rozmiarach. Wielkość główki powinno się dobrać do wieku użytkownika – mniejsze nadają się dla dzieci, a większe dla dorosłych. Ponadto warto pamiętać, że manualne szczoteczki do zębów różnią się miękkością włosia. Akcesoria o miękkich włoskach nie powodują podrażnień, dlatego poleca się je dzieciom, osobom cierpiącym na nadwrażliwość zębów oraz pacjentom po zabiegach chirurgicznych przeprowadzonych w obszarze jamy ustnej.
Szczoteczki ze średnio twardym włosiem to warianty uniwersalne. Dobrze sprawdzają się na co dzień w przypadku osób, które nie mają problemów z zębami. Z kolei twarde włosie będzie najwłaściwszym rozwiązaniem, gdy chce się zapanować nad nadmiernym odkładaniem się osadów i płytki nazębnej. Po akcesoria z twardszymi włoskami powinni sięgnąć palacze oraz osoby pijące dużo kawy i herbaty.
Szczoteczki elektryczne
Szczoteczki elektryczne zwykle mają okrągłą główkę oraz wbudowany silnik wprawiający końcówkę akcesorium w ruch. Końcówki mogą wykonywać ruchy pulsacyjne i rotacyjne. Akcesoria zwykle pracują w tempie 4000 ruchów na minutę. Ich użytkowanie jest bardzo intuicyjne i wygodne. Dzięki okrągłemu kształtowi główki szczotki łatwo objąć pojedynczy ząb włosiem, by usunąć resztki pokarmu i osad. Usprawnia to dokładne pozbywanie się zanieczyszczeń.
Szczoteczki elektryczne, podobnie jak manualne, różnią się miękkością włosia. Są też dostępne w nieco mniejszych wersjach dla dzieci. Szczoteczki elektryczne mogą być wyposażone w timer odmierzający optymalny czas mycia zębów. Omawiane akcesoria są dobrym rozwiązaniem dla osób ceniących wygodę oraz dokładne usuwanie płytki nazębnej. Trzeba jednak pamiętać, że szczoteczki elektryczne działają na baterie, które co jakiś czas wymagają ładowania.
Szczoteczki soniczne
Działanie szczoteczek sonicznych opiera się na emitowaniu fal dźwiękowych o określonej częstotliwości. Wspomniane fale mogą usuwać bakterie czy osady znajdujące się nawet do 4 milimetrów od włosia szczotki. Pozwala to na dotarcie do trudno dostępnych miejsc i skuteczniejszą ochronę zębów przed płytką nazębną. Szczoteczki soniczne w swoim działaniu wykorzystują też ruch wymiatający. Dzięki niemu dokładnie rozprowadzają pastę do zębów, a także skutecznie usuwają osady i przebarwienia. Szczoteczki soniczne różnią się liczbą ruchów wymiatających na minutę, co należy wziąć pod uwagę, wybierając model dla siebie.
Omawiane akcesoria oferują kilka trybów pracy, np. dokładnie czyszczący, łagodny albo masujący dziąsła. Dzięki temu szczoteczki soniczne są uniwersalnymi modelami, odpowiednimi zarówno dla osób zmagających się z nadwrażliwością zębów, jak i użytkowników chcących wybielić szkliwo i pozbyć się przebarwień. Co ważne, akcesoria mogą być wyposażone w technologię jonową, mieć wbudowany timer i sygnalizować, jeśli za mocno przyciskamy włosie do zębów. Szczoteczki soniczne czyszczą zęby delikatniej niż elektryczne, dlatego okażą się lepszym wyborem dla osób z nadwrażliwością.
Szczoteczki ultradźwiękowe
Szczoteczki ultradźwiękowe, podobnie jak soniczne, wykorzystują fale dźwiękowe. Emitowane są one jednak w znacznie wyższej częstotliwości niż w przypadku wcześniej opisanego typu akcesoriów. Szczoteczki ultradźwiękowe, ze względu na lecznicze właściwości, poleca się osobom mającym poważne problemy z dziąsłami oraz stanami zapalnymi jamy ustnej. Drgania wytwarzane przez fale ultradźwiękowe delikatnie masują tkanki. Poprawia to ich ukrwienie i odżywienie. Wzmocnieniu ulegają też ściany komórkowe. Szczoteczki ultradźwiękowe poleca się zatem przede wszystkim osobom mającym problem z krwawieniem dziąseł przy szczotkowaniu.
Poszczególne rodzaje szczoteczek do zębów mają swoje wady i zalety. O wyborze konkretnego modelu powinny zadecydować indywidualne potrzeby. Szczoteczki manualne są tanie, proste w obsłudze, lekkie i łatwe do zabrania w podróż. Dzięki dobraniu właściwego włosia i techniki szczotkowania pomogą skutecznie dbać o higienę jamy ustnej każdemu użytkownikowi. Szczoteczki elektryczne są dobrym rozwiązaniem dla osób ceniących wygodę i dokładnie oczyszczanie zębów. Z kolei szczoteczki soniczne lepiej sprawdzają się w przypadku nadwrażliwości. Akcesoria pozwalają też na dokładne usuwanie osadów i resztek pokarmu, nawet z trudno dostępnych miejsc. Szczoteczki ultradźwiękowe będą odpowiednie dla osób narzekających na krwawienie dziąseł, dlatego że nie wywołują podrażnień i wspierają zdrowie tkanek oraz szczelność naczyń krwionośnych.
Dodaj opinię jako pierwszy.