Ból zęba nie należy do przyjemności. Zawsze, gdy się pojawi, jest wymagana wizyta u dentysty. Ból zęba może mieć wiele przyczyn. Jedną z nich jest ropień zęba. Co to za choroba? Czym się objawia i jakie ma przyczyny? Jak można ropień zęba wyleczyć? Zapoznaj się z aktualną wiedzą z 2022 roku!
Co to jest ropień zęba?
Ropień zęba określany jest także jako ropień zębowy. Schorzenie ma postać bolesnego obrzęku, który jest wypełniony gęstym żółtym płynem, czyli ropą. Medycyna wyróżnia dwa rodzaje ropni zębowych. Pierwszym jest ropień dziąsła, nazywany inaczej jako ropień około zębowy. Drugi to ropień zęba, czyli ropień okołowierzchołkowy.
Jakie są objawy ropnia zęba?
Podstawowymi objawami, które pojawiają się przy ropniach zębowych są przede wszystkim:
- pulsujący ból
- obrzęk, który jest wypełniony ropą
- stan zapalny dziąseł
- ból zębów przy ucisku
- przykry smak w ustach – wyciek ropy
Nigdy nie należy ignorować objawów ropni dziąseł lub zębów. Zakażenie może trwać bardzo długo , nawet miesiącami i latami. Ale samo, bez zastosowania odpowiedniego leczenia, nie zniknie. Nieleczone ropnie uszkadzają zęby i otaczającą je kość. Może także wywołać choroby serca, a nawet prowadzić do sepsy i śmierci.
Ropień zęba – przyczyny
Ropnie powstają zazwyczaj w podrażnionych miejscach w jamie ustnej. Takie miejsca są niejako bramą zapraszającą bakterie, które wywołują zakażenie. Ropień powstaje wokół ogniska zakażenia. Jest barierą, która hamuje rozprzestrzenianie się zakażenia na cały organizm. Ropień zęba pojawia się przy wierzchołku korzenia zęba. Przyczyną jest martwica lub śmierć nerwu zaopatrującego ząb.
Jak leczyć ropień zęba?
Gdy pojawia się ropień zęba lub dziąsła, należy niezwłocznie udać się z wizytą do dentysty. Stomatolog oczyści przestrzeń dookoła ropnia. Dodatkowo przeprowadzi drenaż ropnia i następnie wyleczy zakażenie. Ropień zęba prawie zawsze wymaga leczenia kanałowego i założenia wypełnienia lub korony. W ostateczności stomatolog usunie ząb, ale tylko wtedy, gdy ropień poważnie go uszkodzi.
Profilaktyka ropnia zęba
Zawsze jest lepiej zapobiegać chorobom, niż je leczyć. A nawet poważnym ropniom zębowym można skutecznie zapobiegać. Tak naprawdę wystarczy odpowiednio dbać o właściwą higienę zębów. Regularne mycie, szczotkowanie, nitkowanie i płukanie jamy ustnej minimum dwa razy dziennie – to konieczność, która uchroni przed poważnymi schorzeniami stomatologicznymi. Dodatkowo zalecane są co pół roku regularne wizyty kontrolne u dentysty.
Dodaj opinię jako pierwszy.