Od dłuższego czasu stomatolodzy próbują walczyć z mitem dotyczącym mycia zębów mlecznych. Jeszcze jakiś czas temu w społeczeństwie wierzono, że zęby mleczne nie są tak istotne jak zęby stałe i nie trzeba o nie dbać w takim samym stopniu.

Na szczęście dzisiaj to już się zmieniło. Obecnie rodzice coraz częściej przykładają ogromną wagę do zadbania o uśmiechy swoich pociech.

Aby robić to prawidłowo często w gabinecie stomatologicznym padają pytania dotyczące wyboru odpowiedniej szczoteczki do zębów dla maluszka.

O tym jaką szczoteczkę wybrać i jak prawidłowo szczotkować zęby naszego dziecka postaram się opowiedzieć w poniższym artykule.

Spis treści:

  1. Kiedy kupić pierwszą szczoteczkę dla naszego dziecka?
  2. Jak myć zęby mleczne?
  3. Jaką szczoteczkę wybrać dla malucha?
  4. Jak dbać o szczoteczkę dziecka?
  5. A co, gdy moje dziecko nie chce szczotkować zębów?

 

Kiedy kupić pierwszą szczoteczkę dla naszego dziecka?

 

Tak naprawdę dbanie o zdrowy i piękny uśmiech naszego dziecka zaczyna się już od urodzenia. Zaleca się, aby już w okresie noworodkowym i niemowlęcym przecierać bezzębne wały dziąsłowe z resztek pokarmu.

Robimy to zazwyczaj jałowym gazikiem nawiniętym na palec zamoczonym w naparze rumianku lub zmoczony wodą czy też specjalnych wacików z ksylitolem nawijanych na palec.  Czyszczenie wykonujemy codziennie wieczorem przed snem dziecka.

Dzięki temu chronimy jamę ustną noworodka przed bakteriami oraz występowaniem stanów zapalanych.  Do 6 miesiąca życia, kiedy maluszek nie posiada jeszcze zębów, możemy również używać specjalnych szczoteczek, które powodują delikatne masowanie dziąseł oraz przyzwyczajają dziecko do przyszłych zabiegów higienicznych z udziałem normalnej szczoteczki.

Szczoteczki takie zaprojektowane są w taki sposób, aby dziecko bezpiecznie mogło korzystać z nich samodzielnie.

Przychodzi jednak okres kiedy w buzi naszego maluszka zaczynają pojawiać się pierwsze ząbki.  Dotyczy to zazwyczaj okresu od 6 miesiąca życia dziecka. Wtedy to należy zacząć dbać o uzębienie już przy pomocy szczoteczek z włosiem i regularnie myć zęby naszego maluszka. Warto wówczas wykonać pierwszą wizytę dziecka u stomatologa.

Szczotkowanie zębów dziecka do 1 roku życia możemy wykonywać specjalną silikonową szczoteczką zakładaną na palec rodzica lub też szczoteczką z małą zaokrągloną główką przeznaczoną dla maluszków w tym wieku.

Pamiętajmy jednak, że dziecko samodzielnie będzie mogło szczotkować zęby dopiero w wieku 8-10 lat. Do tego czasu zaleca się, aby rodzice wykonywali szczotkowanie za dziecko a później pomagali mu i sprawdzali czy wszystkie zęby są dokładnie wyszczotkowane.

 

Jak myć zęby mleczne?

 

Zęby dziecka zaleca się szczotkować tak samo jak osób dorosłych – dwa razy dziennie przez 2 minuty. Każda ¼ zębów powinna być szczotkowana przynajmniej przez 30 sekund.

Szczotkowanie wykonujemy szczoteczką dostosowaną do wieku oraz pastą do zębów przeznaczoną dla dzieci w wieku naszej pociechy. Tak jak wspomniałam wcześniej u najmłodszych dzieci zęby powinny być oczyszczane przez rodziców, a u starszych szczotkowanie powinno być kontrolowane.

Istnieje kilka metod szczotkowania dostosowane, do wieku i zdolności manualnych, w związku z czym możemy wybrać taką, która najlepiej odpowiada nam i naszemu dziecku:

  •  Metoda Fonesa –  uznawana za najprostszą metoda ta polega na ułożeniu szczoteczki prostopadle do powierzchni zębów a następnie wykonywaniu ruchów okrężnych. Metoda ta polecana jest głównie w uzębieniu mlecznym oraz u dzieci specjalnej troski.

 

  • Metoda roll – inaczej nazywana metodą wymiatającą. Polega na przyłożeniu szczoteczki pod kątem 45 stopni z włosiem skierowanym dodziąsłowo. Wykonujemy ruchy obrotowo-wymiatające a powierzchnie żujące czyścimy ruchem szorowania.

 

  • Metoda Bassa – zalecana do stosowania przez starsze dzieci i młodzież. Włosie szczoteczki ustawiamy pod kątem 45 stopni , tak aby wnikało w szczeliny dziąsłowe. Ruch szczoteczki jest wibrujący, przód-tył i nie powinien być intensywny. Metoda ta pozwala na dokładne oczyszczanie okolicy przydziąsłowej, która często jest omijana przez dzieci i rodziców podczas szczotkowania.

 

Podczas szczotkowania zębów u dzieci nie powinniśmy zapominać o oczyszczaniu języka, na którym zalegają resztki jedzenia oraz bakterie mogące wywoływać próchnicę. Język możemy czyścić przy pomocy szczoteczki do zębów lub specjalnych skrobaczek lub szczotek do języka.

Pamiętajmy również, aby w miarę możliwości szczotkowanie było ostatnim zabiegiem przed snem. Spożywanie mleka czy innych pokarmów po szczotkowaniu i zasypianie dziecka z resztkami jedzenia na zębach sprzyja szybkiemu rozwojowi próchnicy.

Jaką szczoteczkę wybrać dla malucha?

Na rynku obecnie dostępny jest szeroki wybór szczoteczek manualnych, elektrycznych czy sonicznych dostosowanych do wieku dzieci. Najbardziej oczywistym wyborem jest szczoteczka manualna, którą szczotkowanie mogą wykonywać zarówno rodzice jak i maluchy.

Dzieci, w oparciu o mechanizm naśladownictwa, wykonują ruchy szczotkowania tak samo jak dorośli, dlatego też szczoteczka manualna, która jest lekka i łatwa do manipulowania nadaje się do zębów najmłodszych dzieci. Szczoteczka ta powinna mieć delikatne włosie i małą główkę przystosowaną do małej buzi dzieci.

Szczoteczki elektryczne przeznaczone do uzębienia mlecznego mogą być stosowane już od wyrznięcie pierwszych zębów. Jednak ze względu na dźwięk jaki wydaje oraz wibracje, może być odczuwana jako nieprzyjemna przez dziecko.

Szczoteczka elektryczna może być zasilana akumulatorowo i wtedy mogą z niej zazwyczaj korzystać wszyscy członkowie rodziny posiadając jedynie indywidualną końcówkę. Szczoteczka może być również zasilana na baterie w efekcie czego jest zazwyczaj lżejsza jednak ma też mniejszą żywotność.

Szczoteczki elektryczne wykonują ruchy rotacyjne oraz oscylacyjno-rotacyjne. Zazwyczaj posiadają również wbudowany timer, który pozwoli na łatwą kontrolę szczotkowania przez wymagane 2 minuty.

W celu zachęcania dziecka do szczotkowania przez wymagany czas możemy zastosować również dostępne na rynku mini klepsydry z kolorowym piaskiem. Dzięki temu dziecko zna doskonale moment końca szczotkowania i wprowadzony jest tutaj element zabawy oraz rywalizacji.

Ostatnim rodzajem szczoteczki jaką możemy sprezentować naszemu maluchowi to szczoteczka soniczna. Obecnie na rynku dostępne są szczoteczki soniczne dla dzieci w wieku 0-3 lat. W zestawie mamy dwie główki – jedna przeznaczona dla dzieci 0-18 miesięcy oraz druga dla dzieci w wieku 18-36 miesięcy.

Jeżeli mimo to nadal nie wiesz jak do tego się zabrać, zachęcamy do zapoznania się z naszym rankingiem szczoteczek dla dzieci.

 

Jak dbać o szczoteczkę dziecka?

 

Tak samo jak w przypadku szczoteczek osób dorosłych powinnyśmy je wymieniać średnio raz na 3 miesiące przy regularnym szczotkowaniu.

Ważne jest również aby szczoteczki były przechowywane w suchym miejscu, główką do góry, dzięki czemu nie rozwijają się na nich bakterie.

Obecnie na rynku dostępne są również specjalne pojemniki, które wykorzystujące działanie promieniowania UV działają dezynfekująco na szczoteczki.

 

A co, gdy moje dziecko nie chce szczotkować zębów?

 

Zanim zaczniemy analizować co robić, gdy nasze dziecko buntuje się przed szczotkowaniem chciałabym wspomnieć, że najważniejsze jest wprowadzenie nawyków szczotkowania od jak najwcześniejszych lat życia dziecka. Stąd tak dobrym pomysłem jest wprowadzenie szczoteczek dla noworodków oswajające dziecko ze szczoteczką w jego jamie ustnej.

Istotne jest również wyrobienie nawyku szczotkowania w postaci cowieczornego rytuału. Dzięki temu dziecko uczy się, że bez względu na to gdzie jest i jak przebiega jego dzień mycie zębów staje się stałym elementem dnia.

Jednak kiedy nasze dziecko zaczyna odmawiać szczotkowania warto zacząć od rozmowy i wyjaśnienia jakie są konsekwencje braku mycia zębów oraz dlaczego mama i tata to robią. W tym celu możemy wykorzystać sprawdzone na rynku książeczki pokazujące dobre wzorce mycia zębów.

Kolejnym elementem jaki jest ważny to dobór odpowiedniej szczoteczki oraz pasty do zębów.

Być może nasze dziecko buntuje się przed szczotkowaniem ponieważ pasta, której używamy mu nie smakuje a szczoteczka ma zbyt dużą główkę. Dobrą metodą jest również wspólne szczotkowanie z rodzicem przy lustrze kiedy dzieci mogą widzieć swoje odbicie.

Warto zainwestować również w tablicę motywacyjną, dzięki której dziecko otrzymuje odznaki lub naklejki za regularne mycie ząbków, które następnie wymienia na ustaloną wcześniej nagrodę.

Autor: Dagmara Drzewiecka – Sudół

Bibliografia:

WSPÓŁCZESNA STOMATOLOGIA WIEKU ROZWOJOWEGO Dorota Olczak-Kowalczyk , Joanna Szczepańska , Urszula Kaczmarek, Otwock 2017

To może Cię zainteresować:
Pierwsza wizyta dziecka u dentysty

Pierwsza wizyta dziecka u stomatologa to duży stres dla rodzica i malucha. Można jednak przygotować się do niej tak, aby Read more

Lakowanie zębów u dzieci – na czym polega, kiedy lakować

Lakowanie zębów jest to profilaktyczne wypełnienie bruzd i szczelin na powierzchni żującej zębów przedtrzonowych i trzonowych u dzieci. Najczęściej przeprowadza Read more

Jak dbać o zęby w ciąży

Liczne badania wykazały, że bakterie zasiedlające jamę ustną dziecka mają ten sam kod genetyczny, co drobnoustroje bytujące w ustach matki. Read more

Higiena jamy ustnej u dzieci

Trzyletnie dziecko widziane okiem stomatologa to przede wszystkim maluch, który powinien mieć już wszystkie zęby mleczne. Jest ich dwadzieścia (cztery Read more