Szczoteczka elektryczna – dlaczego warto

W dzisiejszych czasach szczotkowanie stało się bardziej modą niż wyłącznie sposobem na dbanie o higienę jamy ustnej. Z pewnością przyczyniło się do tego pojawienie się na rynku szerokiej gamy szczoteczek elektrycznych, czyli jednej z najszybciej rozwijających się gałęzi produktów do higieny jamy ustnej. Zobacz aktualną wiedzę z 2022 roku!

 1. Co to jest szczoteczka elektryczna
 2. Zalety szczoteczek elektrycznych
 3. Jak szczotkować zęby szczoteczką elektryczną

Co to jest szczoteczka elektryczna?

Dzisiaj szczoteczki elektryczne wyposażone są w sztuczną inteligencję, jak zapewniają nas producenci, łączą się z naszymi telefonami komórkowymi, a dane o technice, czasie oraz intensywności, z jaką szczotkujemy zęby, przekazywane są do pamięci komputera oraz możliwe do przeanalizowania przez naszego stomatologa. Pomimo tak zaawansowanej technologii pacjenci jednak często korzystają z tego urządzenia nieprawidłowo i szczotkują zęby szczoteczką elektryczną tak jak zwykłą – manualną.

Warto dokładnie przyjrzeć się temu, jak używać szczoteczki elektrycznej, ponieważ wszystkie badania zgodnie potwierdzają, że używanie szczoteczki elektrycznej zdecydowanie bardziej pomaga zadbać o zdrowie i higienę jamy ustnej niż stosowanie standardowej szczoteczki manualnej.

Zalety szczoteczek elektrycznych?

Szczoteczki elektryczne posiadają szereg zalet:

 • Większa liczba ruchów. Szczoteczki elektryczne w odróżnieniu od manualnych wykonują dużo więcej ruchów, niż może wykonać osoba szczotkująca zęby ręcznie. Obecnie na rynku możemy spotkać szczoteczki wykonujące od 5600 aż do 50 000 ruchów obrotowych (prawo-lewo), a nowsze modele wykonują dodatkowo ruchy pulsacyjne w przód i w tył, powodujące lepsze przyleganie szczoteczki do powierzchni zęba. Szczoteczką manualną można wykonać zaledwie około 300 do 600 ruchów przez 2 minuty, tymczasem dzięki znacznie większej ilości ruchów możliwe jest dokładniejsze usuwanie płytki nazębnej oraz dokładniejsze wymiatanie osadów z okolic brzeżnych przy dziąśle.
 • Kształt główki szczoteczek elektrycznych jest zazwyczaj okrągły, dzięki czemu łatwiej jest szczotkować zęby tylne oraz ich powierzchnie. Zaleta ta będzie najbardziej doceniona przez osoby mające intensywny odruch wymiotny.
 • Szczoteczki elektryczne mają zazwyczaj wbudowany dwuminutowy timer, który sygnalizuje koniec szczotkowania. Taka funkcja pozwala lepiej pilnować wyznaczonego czasu szczotkowania i dotrzymać wyznaczonych minimalnych dwóch minut.
 • Szczoteczki elektryczne dzięki swoim pulsacyjnym i rotacyjnym ruchom delikatnie masują dziąsła, co jest bardzo przyjemne oraz pozytywnie wpływa na ich kondycję.
 • Łatwa technika szczotkowania. Szczoteczka manualna wymaga wyuczenia się techniki szczotkowania, aby było ono efektywne. W przeciwnym razie bardzo często dochodzi do pozostawienia resztek płytki nazębnej na powierzchni zęba, a zbyt intensywnym szczotkowaniem można doprowadzić do recesji dziąseł. Szczoteczka elektryczna wymaga innej techniki niż szczoteczka manualna, jednak jest ona bardzo łatwa w nauce. W trakcie używania szczoteczki elektrycznej należy przyłożyć jej główkę do powierzchni zęba, a następnie poczekać kilka sekund. Po kilku sekundach należy przesunąć szczoteczkę na kolejną powierzchnię zęba i tak dalej. Na każdy kwadrant uzębienia należy przeznaczyć 30 sekund.
 • Śledzenie postępów oraz indywidualne programy szczotkowania. Dzięki wbudowanym programom możemy wybrać konkretną metodę szczotkowania, aby osiągnąć zamierzone wyniki, np. rozjaśnienie uśmiechu. Dodatkowo dane ze szczotkowania możemy zbierać w specjalnej aplikacji i analizować je wraz ze swoim stomatologiem.
 • Możliwość wyboru różnych końcówek. Dzięki wymianie końcówek z jednej szczoteczki elektrycznej może korzystać kilka osób w domu, a dodatkowo możemy wybrać taką końcówkę, jaka najbardziej nam odpowiada. Do wyboru są końcówki z bardzo miękkim włosiem, takie, które pozwalają czyścić powierzchnie międzyzębowe, czy mające działanie wybielające z dodatkowymi gumowymi elementami.
 • Ochrona przed zbyt intensywnym szczotkowaniem. Szczoteczki elektryczne mają bardzo często wbudowany specjalny czujnik alarmujący w razie zbyt intensywnego dociskania szczoteczki do powierzchni zęba. Taka funkcja chroni dziąsła oraz szkliwo zębów przed uszkodzeniami. Często możemy też spotkać się z końcówkami posiadającymi wyjątkowo miękkie włosie. Takie końcówki przeznaczone są dla osób po zabiegach w jamie ustnej lub zmagających się z nadwrażliwością zębów, recesjami i problemami z dziąsłami.

Zobacz rodzaje szczoteczek do zębów i jak wybrać

Jak szczotkować zęby szczoteczką elektryczną

Jak widać powyżej, używanie szczoteczek elektrycznych ma wiele zalet. Aby szczotkowanie z ich pomocą było jeszcze efektywniejsze, należy przestrzegać kilku zasad:

 • Pamiętajmy o prawidłowej technice szczotkowania opisanej powyżej. Aby korzystanie ze szczoteczki elektrycznej było efektywne, szczoteczka powinna pozostawać w kontakcie z powierzchnią zęba przez co najmniej kilka sekund.
 • Należy wymieniać końcówki szczoteczki regularnie. Pamiętajmy, że końcówka szczoteczki elektrycznej zużywa się tak samo jak szczoteczka manualna, należy więc wymieniać ją co najmniej co trzy miesiące lub wcześniej, jeśli zauważymy zużycie włosia.
 • Odpowiednie przechowywanie końcówek. Końcówki szczoteczki i trzonek powinny być przepłukiwane oraz przechowywane w suchym miejscu.
 • Regularnie ładujmy szczoteczkę elektryczną, aby uniknąć sytuacji, kiedy z powodu braku baterii nie będziemy mogli jej użyć.

Szczoteczki elektryczne dzięki szeregowi zalet i łatwości w użytkowaniu z pewnością będą coraz bardziej popularne w stomatologii. Warto jako pacjent skonsultować się ze swoim stomatologiem w celu wyboru najlepszej końcówki oraz uzyskaniu wskazówek dotyczących techniki szczotkowania.

Autor: Dagmara Drzewiecka-Sudół

{{ reviewsOverall }} / 5 Ocena (0 glosy)
Ogólna ocena0
Długość0
Informacje0
Co ludzie mówią... Zaloguj się by dodać opinię
Sortuj po:

Dodaj opinię jako pierwszy.

Zweryfikowane
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Pokaż więcej
{{ pageNumber+1 }}

Oral-B Smart 6 6000N

Cena rynkowa: 377.00 
Zobacz produkt...
Szczoteczka SEYSSO Baby Penguin

SEYSSO Baby Penguin

Cena rynkowa: 44.60 
Zobacz produkt...