Szczoteczka soniczna a elektryczna

Szczoteczki elektryczne a soniczne: czym się różnią?

W dzisiejszych czasach dbanie o jamę ustną jest nadzwyczaj łatwe, podobnie jak kontakt z produktami do higieny jamy ustnej. Jak jednak w tej masie produktów wybrać dla siebie prawidłową szczoteczkę do zębów?

Jako stomatolog bardzo często spotykam się z pytaniem ze strony moich pacjentów o to, czym różni się szczoteczka elektryczna od szczoteczki sonicznej i która z nich jest lepsza. Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, warto najpierw przejrzeć specyfikacje obu typów szczoteczek. Zobacz aktualną wiedzę z 2022 roku!

  1. Szczoteczka Elektryczna – Opis
  2. Szczoteczka Soniczna – Opis
  3. Zalety szczoteczek elektrycznych i sonicznych
  4. Wady szczoteczek elektrycznych i sonicznych
  5. Różnice pomiędzy szczoteczką soniczną a elektryczną
  6. Czy każdy może używać szczoteczki sonicznej lub elektrycznej

Szczoteczka elektryczna

Szczoteczka elektryczna w odróżnieniu od standardowej szczoteczki manualnej wykonuje ruchy czyszczące za nas. Standardowo posiada okrągłą główkę, która wykonuje ruchy obrotowe (rotacyjne) w tempie 7600- 8800 ruchów na minutę. Taki typ szczoteczki nazywamy rotacyjno-oscylacyjną.

Drugim typem występującym na rynku jest typ obrotowo-pulsacyjny, który oprócz ruchów w prawo i lewo wykonuje również ruchy tył-przód. Takie ruchy powodują wzmożone przyleganie włosia do powierzchni zęba. Szczoteczka elektryczna posiada wymienną główkę, która powinno się wymieniać co 3 miesiące, tak samo jak szczoteczkę manualną.

Szczoteczka soniczna

Szczoteczka soniczna, bardzo często błędnie nazywana ultradźwiękową, to również rodzaj szczoteczki elektrycznej. Różni się ona jednak od tej wyżej wspomnianej rodzajem ruchów główki oraz ich częstotliwością.

W przypadku szczoteczki sonicznej ruch włosia to najczęściej ruch wibrujący o częstotliwości od 30 000 do 62 000 na minutę. Różnica widoczna jest też w kształcie główki, która w odróżnieniu od klasycznej szczoteczki elektrycznej jest zazwyczaj podłużna i przypomina raczej klasyczną szczoteczkę manualną.

Szczoteczka soniczna dzięki wysokiej intensywności drgań powoduje powstanie fali, która w połączeniu z pastą do zębów tworzy strumień przepływający po powierzchni zębów, ale i w przestrzeniach międzyzębowych, co skutecznie usuwa osad nazębny.

Sprawdź jakie są modele szczoteczek sonicznych w naszym zbiorze

Zalety szczoteczek elektrycznych i sonicznych

  • Szczoteczki tego typu wykonują dużo więcej ruchów podczas szczotkowania niż w trakcie szczotkowania manualnego, co powoduje lepsze usuwanie płytki nazębnej
  • Dzięki zwiększonej ilości ruchów główki szczoteczki mycie zębów jest dokładniejsze, a co za tym idzie, odkłada się mniejsza ilość kamienia nazębnego, a świeży oddech dłużej się utrzymuje.
  • Szczoteczki te mają zazwyczaj czujnik nacisku, co chroni dziąsła oraz powierzchnię zęba przed zbyt intensywnym szczotkowaniem.
  • Wbudowany dwuminutowy timer powoduje, że łatwiej jest dotrzymać wyznaczonego czasu w codziennym szczotkowaniu.
  • Łatwość szczotkowania – w odróżnieniu od szczoteczek manualnych mycie zębów szczoteczką elektryczną czy soniczną jest dużo prostsze i nie wymaga zaawansowanej techniki. Wystarczy bowiem przyłożyć główkę szczoteczki do powierzchni zęba, a następnie przesuwać ją na kolejne powierzchnie i kolejne zęby. Banalne!
  • Łatwiejsze czyszczenie powierzchni przy aparatach na zęby czy pracach protetycznych. Tutaj zdecydowanie wygrywają szczoteczki soniczne, które dzięki wytwarzaniu fali czyszczącej docierają do niedostępnych miejsc łatwiej niż szczoteczki manualne i elektryczne.
szczoteczka soniczna zdjecie
Szczoteczka soniczna Philips Sonicare

Wady szczoteczek elektrycznych i sonicznych:

  • Cena – jednorazowy wydatek jest dużo większy niż przy zwykłej szczoteczce. Trzeba jednak  pamiętać, że szczoteczka tego typu jest o wiele trwalsza, dlatego jest to zakup na lata, a z jednej szczoteczki może korzystać więcej osób – wystarczy kupić więcej końcówek.
  • Zależność od prądu – aby szczoteczka elektryczna czy soniczna działała, musi być co jakiś czas ładowana, co może być przeszkodą podczas dłuższej podróży np. na kemping.
  • Możliwość uszkodzenia tkanek zęba – ze względu na wysoką częstotliwość ruchów podczas szczotkowania szczoteczką elektryczną, a zwłaszcza soniczną, istnieje ryzyko uszkodzenia dziąseł czy nadmiernego starcia szkliwa. Dlatego tak ważne jest, aby powierzchni szczoteczki nie dociskać zbyt mocno, a do szczoteczek sonicznych wybierać pasty o mniejszej ścieralności (abrazyjności) – najlepiej do 220.

Różnice pomiędzy szczoteczką elektryczną a soniczną

  • Ilość wykonywanych ruchów – obecnie szczoteczki soniczne wykonują do 62 000, a najnowsze szczoteczki elektryczne mogą osiągać od 8000 do 50 000 ruchów (najnowsze modele). Szczoteczki soniczne wykonują więc tych ruchów w standardowym modelu o wiele więcej, co pośrednio może wpływać na efekt szczotkowania.
  • Kształt główki – szczoteczka soniczna posiada główkę bardziej przypominającą zwykłą szczoteczkę, a elektryczna ma zazwyczaj końcówkę okrągłą.
  • Kształt rączki – szczoteczki soniczne mają zazwyczaj węższe i poręczniejsze uchwyty.
  • Cena – szczoteczki soniczne są zdecydowanie droższe od standardowych szczoteczek elektrycznych, które można dostać już za kilkadziesiąt złotych.
  • Dostępność – szczoteczki elektryczne są już bardzo popularne i dostępne właściwie w każdym sklepie, a szczoteczki soniczne to produkt, który dopiero się popularyzuje oraz ze względu na swoją cenę nie jest tak szeroko dostępny.

Czy każdy może używać szczoteczki elektrycznej lub sonicznej?

Szczoteczki elektryczne czy soniczne polecane są przez dentystów właściwie każdemu pod warunkiem zapoznania się z prawidłową techniką szczotkowania takim przyrządem.

Jedyną grupą pacjentów, która powinna uważać na używanie szczoteczek sonicznych, są osoby z dużymi recesjami dziąseł lub też chorobami przyzębia. Intensywny ruch wibracyjny w okolicy szyjki zęba lub dziąsła brzeżnego może bowiem nasilić problemy z przyzębiem.

Sprawdź szczoteczki elektryczne dla dzieci

Szczoteczki elektryczne polecane są również gorąco osobom z intensywnym odruchem wymiotnym, bo ze względu na swój mały i okrągły kształt główki łatwiej można nimi dotrzeć do tylnych powierzchni zębów i wywoływać niepożądany skutek.

Autor: Dagmara Drzewiecka – Sudół

{{ reviewsOverall }} / 5 Ocena (0 glosy)
Ogólna ocena0
Długość0
Informacje0
Co ludzie mówią... Zaloguj się by dodać opinię
Sortuj po:

Dodaj opinię jako pierwszy.

Zweryfikowane
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Pokaż więcej
{{ pageNumber+1 }}