Kamień na zębach to częsty problem związany ze stanem higieny jamy ustnej. Za pomocą tego artykułu dowiesz się co to jest kamień nazębny, w jaki sposób powstaje. Ponadto poznasz sposoby usunięcia kamienia z zębów oraz wskazówki jak szczotkować poprawnie zęby, aby go unikać. Zapoznaj się z najświeższą wiedzą z 2022 roku!
- Czym jest kamień na zębach
- Jak powstaje kamień na zębach
- Gdzie występuje kamień
- Jak usunąć kamień na zębach
- Jak unikać kamienia nazębnego
- Jak myć zęby szczoteczką
- Dla kogo są szczoteczki elektryczne
- Podsumowanie
Czym jest kamień nazębny?
Jest to zmineralizowana płytka nazębna, deponująca się głównie w przestrzeniach między zębami oraz w okolicy dziąseł zębów mlecznych i stałych. Jest on czynnikiem ryzyka niebezpiecznych stanów chorobowych w jamie ustnej.
Może występować zarówno u dzieci, młodzieży, jak i u dorosłych. Często widoczny jest gołym okiem w postaci białych, kremowych lub zółtobrązowych osadów, które są bardzo trudne lub niemożliwe do usunięcia zwykłą szczoteczką.
Kamień nazębny składa się z dużych ilości stwardniałej płytki nazębnej, resztek pokarmowych, złuszczonych komórek tkanki nabłonkowej, jonów związków chemicznych występujących w ślinie oraz z żywych i martwych kolonii bakterii próchnicotwórczych.
Wszystkie te składniki tworzą jednorodną, twardą masę, ściśle przylegającą do powierzchni zębów i powodującą ich powierzchowną demineralizację.
Jak powstaje kamień nazębny?
Kamień nazębny zaczyna się odkładać już po kilkudziesięciu godzinach od ostatniego szczotkowania. Obecność kamienia nazębnego znacząco podwyższa ryzyko choroby próchnicowej, zapalenia dziąseł i parodontozy (stanów zapalnych tkanek przyzębia).
Powoduje również halitozę (nieświeży oddech) i żółty, nieestetyczny kolor zębów, jeszcze intensywniejszy z powodu spożywania kawy i herbaty oraz palenia papierosów.
Odkładaniu się kamienia nazębnego można łatwo zapobiec, starannie troszcząc się o odpowiednią higienę jamy ustnej i przestrzegając cyklicznych wizyt kontrolnych u stomatologa.
Gdzie występuje kamień nazębny?
U większości pacjentów najbardziej obfite złogi kamienia nazębnego występują po stronie językowej dolnych zębów przednich.
Przyczyną pojawiania się kamienia nazębnego jest przede wszystkim niewystarczająca higiena jamy ustnej, spowodowana złą techniką szczotkowania zębów i pomijaniem podczas mycia miejsc trudno dostępnych dla szczoteczki. Może to być spowodowane doborem nieodpowiedniego rodzaju szczoteczki do zębów.
Jak usunąć kamień z zębów?
Jak usunąć kamień nazębny? Można się go pozbyć wyłącznie podczas profesjonalnego zabiegu higienicznego w gabinecie stomatologicznym, wykonywanego przez lekarza dentystę lub higienistkę stomatologiczną.
Kamień jest silnie połączony z powierzchnią zęba. Mimo to niezwykle ważne jest przestrzeganie domowych zabiegów higienicznych ograniczających odkładanie się złogów kamienia nazębnego.
Kluczowy jest dobór instrumentarium do higieny jamy ustnej i przykładanie dużej staranności do systematycznego szczotkowania zębów.
Jak się chronić przed kamieniem na zębach?
Jak nie dopuścić do odkładania się kamienia nazębnego? Bardzo dużym ułatwieniem w codziennej higienie jamy ustnej jest stosowanie szczoteczek elektrycznych. Doskonale sprawdzają się one w usuwaniu osadów i przebarwień. Wykonują one ruchy oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjne, które zapewniają lepsze usuwanie zanieczyszczeń.
Posiadają małą, okrągłą głowicę, która precyzyjnie dociera do powierzchni zębów niedostępnych dla szczoteczki manualnej. Szczoteczka elektryczna wykonuje bardzo dużą liczbę ruchów obrotowych w niewielkim przedziale czasowym, co zwiększa skuteczność mycia zębów i powoduje lepsze usuwanie płytki nazębnej, która z biegiem czasu mogłaby przekształcić się w trudny do usunięcia kamień nazębny.
Jak myć poprawnie zęby szczoteczką elektryczną
Mycie zębów szczoteczką elektryczną jest dużo łatwiejsze niż mycie szczoteczką ręczną. Wystarczy jedynie przyłożyć głowicę szczotki do każdej powierzchni zęba na minimum 5 sekund. W tym czasie szczoteczka wykonuje za nas całą pracę.
Obracające się w wielu płaszczyznach włókna szczoteczki doskonale usuwają nagromadzoną płytkę nazębną, resztki pokarmowe i bakterie, co zapobiega nieświeżemu oddechowi, rozwojowi próchnicy i odkładaniu się złogów kamienia nazębnego.
Przeczytaj czym różnią się poszczególne szczoteczki między sobą.
Zęby należy szczotkować minimum dwa razy dziennie przez 3 minuty. Dodatkowo polecane jest stosowanie nici dentystycznych, szczoteczek międzyzębowych lub specjalistycznych szczoteczek jednopęczkowych.
Można je również zastąpić wymiennymi, precyzyjnymi końcówkami do szczoteczki elektrycznej. Po oczyszczeniu wszystkich powierzchni zębów należy starannie wyczyścić powierzchnię języka oraz dokładnie wypłukać jamę ustną wodą w celu pozbycia się nadmiarów pasty i resztek pokarmowych.
Dla kogo przeznaczone są szczoteczki elektryczne?
Szczoteczki elektryczne bardzo dobrze sprawdzają się u osób niepełnosprawnych ruchowo, dzieci, osób w zaawansowanym wieku, a także u każdego, dla kogo prawidłowa higiena jamy ustnej jest priorytetem. Ergonomiczna rękojeść i dobrze wyważona budowa szczoteczki pozwalają na utrzymanie perfekcyjnej higieny jamy ustnej bez zbędnego wysiłku.
Dodatkowym atutem szczotek elektrycznych jest masujące działanie na dziąsła wywierane przez wibracje głowicy, co wspomaga ich regenerację, zwiększa jędrność oraz poprawia ukrwienie i drenaż limfatyczny. Skutkuje to nie tylko utrzymaniem higieny, ale także poprawia kondycję tkanek miękkich jamy ustnej, ograniczając rozwój choroby przyzębia.
Używając szczoteczek elektrycznych, znacznie lepiej kontrolujemy nacisk na ząb. Nie wymagają one traumatyzującego nacisku na tkanki, co zapobiega uszkodzeniom zębów, dziąseł i języka podczas szczotkowania. Badania naukowe pokazują, że ścieralność szkliwa podczas mycia zębów szczotkami elektrycznymi jest do pięciu razy mniejsza niż przy użyciu szczoteczek manualnych.
Coraz większa grupa lekarzy dentystów poleca pacjentom używanie tego typu szczotek, ponieważ różnica w higienie jamy ustnej jest znacząco zauważalna w badaniu stomatologicznym. Pozwala to uniknąć wielu nieprzyjemnych zabiegów.
Podsumowanie
Podsumowując, aby uniknąć odkładania się złogów kamienia nazębnego, konieczna jest codzienna dokładna higiena jamy ustnej wykonywana profesjonalnymi narzędziami, które dbają nie tylko o czystość zębów, ale także o stan zdrowia całej jamy ustnej.
Autor: Zuzanna Piotrkowicz
Dodaj opinię jako pierwszy.