- Czym jest koronawirus
- Jak przenosi się koronawirus?
- Kiedy należy udać się do dentysty w czasie koronawirusa?
- Jak bezpieczenie przygotować się do wizyty u denysty
- Jakie środki ostrożności podejmie dentysta
- Zagrożenia związane z wizytą w czasie pandemii i kiedy lepiej odwołać wizytę?
Czym jest koronawirus?
Zobacz aktualną wiedzę z 2022 roku! Koronawirus po raz pierwszy został zidentyfikowany w 2002 roku w prowincji Guangdong w Chinach. Nazwa SARS-CoV-2 pochodzi od angielskiej nazwy ciężkiego zespołu niewydolności oddechowej, którą wywołuje.
Nowy koronawirus atakujący ludzi wykazuje bardzo duże podobieństwo do wirusów groźnych dla nietoperzy. Jego czas inkubacji jest różny i wynosi od 0 do nawet 24 dni. Stąd wynika długość zalecanej kwarantanny po pobycie w obszarach uznawanych za narażone na infekcję.
Jak przenosi się koronawirus
Rozprzestrzenia się głównie drogą kropelkową oraz przez dotyk. Najnowsze doniesienia mówią nawet o możliwość pojawienia się zakażenia po kontakcie z fekaliami osób zakażonych. Wirus może być przenoszony z zakażonych powierzchni na błony śluzowe, a te najbardziej narażone to błona śluzowa nosa, oczy i jamy ustnej.
Dodatkowo naukowcy potwierdzają obecność wirusa w ślinie osób zakażonych. W związku z tym, że w naszej naturze jest dotykanie twarzy około 20 razy na godzinę, gdzie blisko połowa z nich dotyczy błon śluzowych – istnieje wysokie ryzyko przeniesienia wirusa na różne powierzchnie czy osoby z otoczenia.
Ponieważ podczas leczenia stomatologicznego konieczne jest wykorzystywanie chłodzenia wodnego urządzeń obrotowych, woda ta w połączeniu ze śliną pacjenta tworzy areozol, który może przyczyniać się do rozprzestrzeniania zakażenia w gabinecie stomatologicznym.
Kiedy należy udać się do dentysty w czasie koronawirusa?
Według zaleceń Ministerstwa Zdrowia i Polskiego Towarzystwa Stomatologów wizyt mogą być prowadzone tylko w trybie pilnym, t.j. w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia pacjenta. Do takich należą stany, gdzie pacjent boryka się z bólem, występuje stan zapalny lub ropny, doszło do urazu oraz stan pacjenta może doprowadzić do pojawienia się ciężkich powikłań. Każdorazowo wizytę w gabinecie stomatologicznym powinna poprzedzać rozmowa telefoniczna z lekarzem.
W przypadku pacjentów ortodontycznych, użytkujących aparaty stałe lub ruchome, rekomendowane jest przekładanie wizyt na czas, kiedy zniesione zostaną obostrzenia dotyczące wychodzenia z domu. Jeżeli dojdzie do uszkodzenia aparatu, konieczne informacje można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia lub skontaktować się telefonicznie z prowadzącym lekarzem dentystą. Resort Zdrowia także nie zaleca wykonywania prac protetycznych w obecnym czasie pandemii.
Konieczne jest odroczenie leczenia szczególnie u osób w podeszłym wieku, które znajdują się w grupie ryzyka potencjalnego zakażenia. Jedynie możliwe jest wykonanie niewielkiej korekty lub naprawa protezy ruchomej, pod warunkiem, że zostanie ona w odpowiedni sposób przetransportowana do pracowni techniki dentystycznej. Niemożliwe jest natomiast wykonywanie scalingów, piaskowania zębów czy wymiana wypełnienia.
Jak bezpiecznie przygotować się do wizyty?
Wszyscy Polacy powinni stosować się do zaleceń Ministerstwa Zdrowia, aby uniknąć rozprzestrzeniania się wirusa, między innymi poza domem nosić maseczkę zakrywającą usta i nos, jak najczęściej myć dłonie czy używać jednorazowych rękawiczek w sklepach. Pacjenci umawiani wcześniej na wizyty stomatologiczne, sami powinni z nich rezygnować, w szczególności jeśli mieli kontakt z osobą potencjalnie chorą na COVID-19, niedawno wrócili zza granicy lub mają objawy towarzyszące zakażeniu. Ważne jest, aby nie ukrywać istnienia potencjalnego nosicielstwa koronawirusa przed żadnym pracownikiem ochrony zdrowia.
W przypadku gdy leczenie stomatologiczne nie jest niezbędne w danej chwili, a gabinet stomatologiczny działa normalnie, warto i tak odwołać lub przełożyć wizytę na późniejszy termin, ponieważ wskazane jest pozostanie w domach. Jeżeli jakieś objawy nas niepokoją, zawsze można wykonać telefon do przychodni stomatologicznej w celu konsultacji. Konieczne jest szczere udzielanie odpowiedzi na pytania zadawane przez stomatologa. Karygodne jest zatajanie informacji o istnieniu możliwości bycia osobą zakażoną.
Lekarz po dokonaniu dokładnego wywiadu podejmie decyzję czy w danym przypadku wizytę można odroczyć do czasu ustania epidemii lub konieczne jest włączenie antybiotykoterapii, albo konieczności zgłoszenia się na leczenie w trybie pilnym. W takiej sytuacji należy pamiętać, aby przed wyjściem z domu po dokładnym umyciu rąk, prawidłowo założyć maseczkę. Na wizytę pacjent powinien przyjść krótko przed umówioną godziną, ponieważ nie jest możliwe czekanie na nią w poczekalni.
Rekomendowane jest także dokonywanie płatności kartą, zamiast gotówką. Należy być świadomym, że lekarz ma prawo do odmówienia leczenia, jeśli uzna to za ryzykowne.
Jakie środki ostrożności podejmie dentysta?
Według zaleceń w gabinecie stomatologicznym może być przyjmowany jeden pacjent na godzinę, bez osób towarzyszących z wyjątkiem dzieci, którym może towarzyszyć jeden z rodziców.
Osoba wchodząca do placówki wpuszczana jest przez wyznaczony personel. Ważne jest aby pacjent nic nie dotykał, na przykład klamek. Następnie konieczne jest wykonanie pomiaru temperatury ciała w dwóch miejscach (np. nadgarstek i szyja) termometrem bezdotykowym. Jeżeli temperatura niższa jest niż 37,3 stopnie Celsjusza, osoba może zostać przyjęta przez lekarza dentystę. Personel powinien podać pacjentowi wieszak na okrycie wierzchnie, które zostaje powieszone na lewą stronę. Konieczna jest także dezynfekcja dłoni oraz założenie maski chirurgicznej i rękawiczek jednorazowych. Następnie dochodzi do wypełnienia wywiadu epidemiologicznego, który zawiera następujące pytania:
Czy w ciągu ostatnich 14 dni:
1. byłeś za granicą?
2. podróżowałeś do obszarów ryzyka zakaźnego (COVID – 19)?
3. miałeś kontakt z osobami, które wróciły z zagranicy?
4. miałeś kontakt z osobą chorą na COVID – 19?
5. miałeś kontakt z osobą poddaną kwarantannie?
7. brałeś udział w dużych zgromadzeniach ludzi?
8. miałeś gorączkę, kaszel, zapalenie spojówek, trudności w oddychaniu, biegunkę lub zespół grypowy?
Jeżeli dojdzie do negatywnej oceny wywiadu, czyli osoba przeprowadzająca go uzna badaną osobę za niezagrożoną, pacjent może zostać zaprowadzony do gabinetu stomatologicznego. Wówczas zostaje poproszony o zajęcie miejsca na fotelu stomatologicznym.
Asysta po założeniu jednorazowego fartucha, będzie prosić o zdjęcie maski i umieszczenie jej w kieszeni śliniaka. Konieczne jest także przepłukanie jamy ustnej specjalnym preparatem odkażającym. Po dokonaniu wszystkich tych czynności możliwe jest przeprowadzenie koniecznego leczenia stomatologicznego.
Wizyta kończy się ponownym płukaniem ust roztworem antyseptyku oraz założeniem maseczki ochronnej. Wówczas pacjent zostaje wyprowadzony z gabinetu ponownie przez jego personel.
Nie bez znaczenia jest także strój lekarza dentysty oraz asysty. Powinien on zapewniać im całkowitą ochronę przed zakażeniem. Składa się z czepka, kombinezonu, fartucha, rękawic jednorazowych oraz sterylnych, okularów, maski FFP3 i chirurgicznej, przyłbicy i ochraniaczy na obuwie.
Po wyjściu pacjenta gabinet musi zostać dokładnie posprzątany i zdezynfekowany. Trzeba też poczekać, aż nastąpi wymiana powietrza w pomieszczeniu.
Zagrożenia związane z wizytą w czasie pandemii i kiedy lepiej odwołać wizytę?
Każde opuszczenie domu może doprowadzić do przypadkowego zakażenie. Potencjalnie całe społeczeństwo może być nosicielem koronawirusa, ponieważ potwierdzone są przypadki, w których osoby przechodziły zakażenie bezobjawowo. Dlatego jeśli nie jest to konieczne wszyscy powinniśmy przestrzegać zasad kwarantanny i pozostać w swoich mieszkaniach.
Niestety nie da się przewidzieć pojawienia się bólu czy stanu zapalnego. Wówczas, jak wcześniej wspomniano, konieczne jest odbycie rozmowy telefonicznej z lekarzem stomatologiem i ewentualna wizyta. Pamiętajmy o byciu szczerym w stosunku do rozmówcy i nie zatajaniu informacji, które mogłyby świadczyć o zakażeniu.
Jeżeli na błonie śluzowej jamy ustnej pojawi się zmiana, która pomimo zaleconego leczenia nie pomniejszyła się w ciągu 10 – 14 dni, bezwarunkowo konieczne jest podjęcie wykonania specjalistycznej diagnostyki. Natomiast w przypadku chęci wymiany wypełnienia czy przeprowadzenia leczenia zachowawczego, które było zalecane już kilka miesięcy wcześniej, zdecydowanie wizytę należy odroczyć.
Autor: Anna Religa
Dodaj opinię jako pierwszy.