Jednym z najczęstszych problemów z jakim pacjenci przychodzą do gabinetu stomatologicznego jest marzenie o śnieżnobiałym uśmiechu. Nic dziwnego, dzisiaj to bowiem z każdego bilbordu i reklamy spoglądają na nas osoby z wręcz olśniewająco białym uśmiechem zapewniając nas, że od używania konkretnej pasty do zębów czy żelu możemy mieć perłowo białe zęby. Zobacz aktualną wiedzę z 2022 roku!
- Wybielanie zębów jako znak naszych czasów
- Przebarwienia zębów – jakie są rodzaje
- Efekty wybielania – od czego zależą
- Metody wybielania zębów
- Wybielanie zębów nakładkami w domu
- Wybielanie w domu środkami dostępnymi na rynku
- Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym
Wybielanie zębów jako znak naszych czasów
Przebarwienia zębów oraz metody ich usuwania stały się bardzo popularnym tematem w masowej kulturze a w sklepach pojawiło się wiele produktów, które mają nam zapewnić olśniewający efekt wybielania. Za popularyzację wybielania odpowiadają również socialmedia. Popularne Youtuberki czy blogerki promują różnego rodzaju produkty i metody wybielania zębów, chociaż efekt jaki osiągnęły jest często wynikiem wybielania w gabinecie stomatologicznym. Czy w takim razie wszystkie te produkty warte są naszych pieniędzy i możemy liczyć na tak spektakularny efekt jak zapewniają ich producenci?
Na początku warto uświadomić sobie, że nie wszystkie rodzaje przebarwień zębów są takie same i w taki sam sposób można usunąć.
Przebarwienia zębów – jakie są rodzaje
W stomatologii wyróżnia się zasadniczo dwa rodzaje przebarwień zębów: endo- i egzogenne.
Przebarwienia egzogenne to przebarwienia miejscowe, spowodowane działaniem czynników zewnątrzustrojowych. Przebarwienia te powstają w wyniku przylegania czynników chromogennych do powierzchni szkliwa w wyniku czego zazwyczaj dają się one łatwo usunąć w procesie wybielania.
Do przyczyn tego typu przebarwień zaliczamy:
- Używki – Kawa, tytoń, czerwone wino, oraz mocna herbata spożywane regularne mogą powodować żółknięcie, szarzenie oraz widoczne przebarwienia zębów.
- Barwniki z pożywienia – Przebarwienia spowodowane spożywaniem owoców takich jak jagody czy czarna porzeczka zdarzają się niezwykle rzadko jednak mogą one powodować zmianę barwy zębów na ciemniejszą.
- Płukanki antyseptyczne – Zbyt długie używanie płukanek posiadających w swoim składzie chlorcheksydynę może prowadzić do przebarwień zębów. Tak samo jak używanie płukanek z kory dębu czy nadmanganianu potasu.
Przebarwienia endogenne dzielimy na miejscowe (związane z chorobą lub urazem zęba oraz materiałami stosowanymi w trakcie leczenia stomatologicznego) oraz ogólnoustrojowe spowodowane działaniem leków przyjmowanych doustnie czy chorobami przewlekłymi. Przebarwienia endogenne w odróżnieniu od wspomnianych wcześniej egzogennych powodują zmiany w tkankach zębów w wyniku czego nie są tak łatwo usuwalne w procesie wybielania.
Zobacz szczoteczki soniczne dostępne na rynku!
Do przebarwień, które nie podlegają zmianom w trakcie wybielania należą:
- Przebarwienia tetracyklinowe – kolor zębów będący efektem przyjmowania pochodnych tetracyklin w okresie dzieciństwa nie zmienia się w trakcie wybielania.
- Przebarwienia pochodzące od wypełnień – zawierających sole metali ciężkich jak na przykład amalgamat srebra.
- Intensywna fluoroza powodująca zmiany w tkankach zęba.
- Przebarwienia spowodowane chorobami wewnątrzustojowymi – takie jak na przykład porfirie, żółtaczka czy nadczynność tarczycy.
Powyższy rodzaj przebarwień niestety jest bardzo ciężki do usunięcia zwykłym wybielaniem i wymaga zazwyczaj leczenia stomatologicznego w postaci licówek porcelanowych lub kompozytowych czy koron.
Efekty wybielania – od czego zależą
Większość przebarwień jednak z jakimi spotykamy się w gabinecie stomatologicznym to te pochodzące z produktów spożywczych lub używek. Są one łatwe do usunięcia jednak musimy pamiętać, że efekt wybielania zależny jest od wielu czynników: wieku pacjenta, początkowego koloru zębów, pochodzenia przebarwień, stanu higieny jamy ustnej u pacjenta, obecnych uzupełnień protetycznych czy wypełnień kompozytowych lub amalgamatowych, które nie zmieniają barwy w trakcie jak również dyscypliny w trakcie i po wybielaniu.

Wybielanie zębów żywych przebiega inaczej niż zębów po leczeniu endodontycznym o czym często nie wiedzą przychodzący do nas pacjenci. Warto w takim razie uświadomić pacjenta i przed wybielaniem, bez względy na wybraną przez niego metodę, wykonać zdjęcie pantomograficzne, aby sprawdzić stan uzębienia i przygotować pacjenta na przewidywany efekt wybielania. W trakcie wybielania domowego zęby przeleczone kanałowo nie wybielą się i będą posiadały inny kolor niż pozostałe zęby.
Warto pamiętać, aby jeszcze przed wybielanie, przeprowadzić zabieg piaskowania zębów.
Wybielanie zębów żywych dzielimy na trzy zasadnicze techniki, z których dwie pacjent może wykonywać samodzielnie w domu.
Wybielanie zębów nakładkami w domu
Jest to jedna z najczęściej wybieranych metod przez pacjentów. Daje ona komfort przeprowadzenia zabiegu w zaciszu domowym oraz dostosowania tempa do wrażliwości oraz wygody pacjenta.
Przed wybielaniem pacjent odwiedza gabinet stomatologiczny gdzie zostaje pobrany wycisk, na podstawie którego otrzyma on nakładkę wykonaną z przezroczystego materiału. Przed pobraniem wycisku warto przeprowadzić profesjonalną higienizację. Dodatkowo otrzymuje on również żel, którym najczęściej jest 15% nadtlenek karbamidu. Związek ten w kontakcie ze śliną rozkłada się do nadtlenku wodoru w stężeniu 3% co jest wystarczające w procesie wybielania.
W domu:
- Pacjent szczotkuje i wypłukuje zęby
- Napełnia nakładkę otrzymanym żelem w ilości ziarnka grochu na każdy ząb
- Nakładkę umieszcza się na zębach
- Stosowanie nakładki zalecane jest przez 14 dni od 2-10 godzin dziennie
- Po ściągnięciu wkładki przepłukać zęby wodą
- Ewentualna wymiana wypełnień kompozytowych zachodzi po 2 tygodniach od wybielania.
Wybielanie zębów w domu środkami dostępnymi na rynku
W tej kategorii zaliczamy wszelkiego rodzaje środki jakie możemy kupić w drogerii lub aptece i zastosować w domu. Zastosowanie tych środków nie musi być konsultowane z dentystą a przy stosowaniu zgodnie z zaleceniami bezpiecznie używane w domu.
Do takich produktów obecnie dostępnych należą:
- Pasty wybielające – pasty te mogą zawierać w swoim składzie nadtlenek wodoru, jednak najczęściej ich właściwości wybielające dotyczą zwiększenia ilości materiałów ściernych, dzięki czemu powodują rozjaśnianie uśmiechu w wyniku usuwania nagromadzonych osadów. Należy jednak uważać z częstotliwością oraz intensywnością stosowania takich past. Zbyt długie stosowanie past o zwiększonej ścieralności może bowiem powodować uszkodzenia szkliwa. Zobacz jak wybrać pastę do zębów dla siebie.
- Żele oraz paski wybielające z nadtlenkiem mocznika od 5 – 18 %.
- Wybielające gumy do żucia z ksylitolem oraz witaminą B.
- Proszki oraz pasty zawierające węgiel aktywny. Nie ma obecnie badań potwierdzających działanie wybielające węgla. Stomatolodzy są zgodni co do właściwości ściernych tych produktów, a afekt wybielający porównywany jest do tego podczas używania past wybielających.
Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym
Jest to metoda zdecydowanie najszybsza i dająca najbardziej spektakularne efekty. W trakcie tego zabiegu stosuje się najsilniejszy żel wybielający o najwyższej zawartości nadtlenku wodoru czy nadtlenku mocznika. Działanie tego żelu wzmacniane jest światłem z lampy UV, która przyspiesza i potęguje efekt wybielający substancji. Ze względu na wysokie stężenie środka wybielającego oraz możliwe powikłania zabieg ten może być przeprowadzany jedynie w obecności stomatologa z zachowaniem dodatkowej ochrony dla pozostałych tkanek jamy ustnej.
Przebieg zabiegu
- Profesjonalne oczyszczenie zębów
- Zabezpieczenie tkanek oraz nałożenie żelu wybielającego
- Zamontowanie lampy UV
- Sesja od 15 do 30 minut, zależnie od procentowości zastosowanego środka
- Powtórzenie sesji wybielającej po zmianie żelu
- Usunięcie żelu.
Pomimo szybkiego efektu wybielającego w gabinecie należy pamiętać, że metoda ta może się wiązać z dużą nadwrażliwością pozabiegową oraz jest najdroższą metodą ze wspomnianych metod.
Ze względu na różne zalety oraz wady każdej ze wspomnianych przeze mnie metod przed wyborem techniki wybielania zawsze warto skonsultować się ze swoim stomatologiem i wybrać taką technikę, która pozwoli uzyskać wyjątkowo spektakularny efekt bez ponoszenia niepotrzebnych kosztów.
Autor: Dagmara Drzewiecka-Sudół
Dodaj opinię jako pierwszy.