Od wieków stomatolog był kojarzony z jedną czynnością – usuwaniem zębów. Ten zabieg po dziś dzień wywołuje strach pacjentów i objawia się licznymi mitami krążącymi w społeczeństwie. Ekstrakcja zęba to zabieg dość inwazyjny, ale w dzisiejszej stomatologii właściwie bezbolesny i zazwyczaj pozbawiony nieprzyjemnych komplikacji. Zobacz aktualną wiedzę z 2022 roku!
- Czego dowiesz się o ekstrakcji zębów
- Ekstrakcja zęba – czyli właściwie co?
- Ile kosztuje usunięcie zęba
- Kiedy usunąć ząb
- Kto nie powinien usuwać zęba
- Jak przygotować się do usunięcia zęba
- Ekstrakcja zęba – jak przebiega
- Co robić po usunięciu zęba
Czego dowiesz się o ekstrakcji?
Przy obecnym postępie stomatologii ekstrakcja zęba jest rozwiązaniem ostatecznym, wykonywanym kiedy nie ma już absolutnie żadnej innej metody uratowania zęba. Po przeczytaniu poniższego artykułu będą już Państwo wiedzieli :
– jak dokładnie przebiega zabieg ekstrakcji
– kiedy usuwamy zęby a kiedy istnieją przeciwwskazania do zabiegu
– jak przygotować się do ekstrakcji zęba
– co robić po usunięciu i jak radzić sobie z możliwymi dolegliwościami.
Ekstrakcja zęba – czyli właściwie co?
W normalnych warunkach ząb umieszczony jest w zębodole, a o jego stabilności decydują włókna ozębnej, które działają jak rusztowanie utrzymujące ząb w połączeniu z kością. Dzięki temu ząb może znosić różne obciążenia i pozostawać stabilnie w zębodole. Istotą zabiegu ekstrakcji jest więc zerwanie włókien, które utrzymują ząb i wyjęcie go z zębodołu a następnie jego oczyszczenie i zaopatrzenie rany.
W trakcie zabiegu stomatolog używa szeregu narzędzi, które pozwalają na zerwanie połączeń pomiędzy zębodołem a kością takich jak dźwignie czy kleszcze. Za ich pomocą lekarz może łatwo przerwać włókna i wyjąć ząb z zębodołu.
Ile kosztuje usunięcie zęba?
Niestety jest to pytanie, na które nie ma jednoznacznej i tej samej odpowiedzi dla każdego pacjenta. Cena zabiegu jest bowiem uzależniona od jego trudności, a ta zależy od tego jaki ząb będzie usuwany, czy mamy jakieś choroby współistniejące, czy ząb jest zniszczony próchnicowo oraz czy usuwamy ząb, który nie jest jeszcze obecny w całości w jamie ustnej.
Biorąc pod uwagę powyższe warunki możemy jednak uśrednić ceny jakie spotykamy w większości gabinetów:
- niepowikłana ekstrakcja pojedynczego zęba – 100 – 200 zł
- ekstrakcja chirurgiczna ( związana z szyciem zębodołu, separacją korzeni zęba, dodatkowego zaopatrzenia zębodołu) – 200 – 400 zł
- ekstrakcja zębów zatrzymanych (nieobecnych w całości w jamie ustnej, w tym zębów mądrości) – 400 – 800 zł

Kiedy usunąć ząb?
W stomatologii istnieje lista wskazań, które pozwalają określić w jakich sytuacjach należy usunąć zęba. Ekstrakcji dokonujemy najczęściej gdy:
- ząb ma nieprawidłową wielkość, kształt i wyrzyna się w nieprawidłowym miejscu powodując stłoczenia lub przesunięcia innych zębów,
- w sytuacji gdy doszło do zniszczenia tkanek zęba w stopniu uniemożliwiającym ich odbudowę,
- ząb jest przyczyną silnego bólu, szczękościsku lub dyskomfortu i nie jest możliwe inne rozwiązanie,
- ząb nie nadaje się do leczenia endodontycznego i posiada rozległe zapalenie miazgi,
- ekstrakcja zęba jest jedynym skutecznym sposobem leczenia (ząb będący przyczyną ostrego procesu zapalnego jak np. ropień śródkostny),
- pacjent choruje na choroby odogniskowe a ząb jest przyczyną stanu zapalnego,
- pomimo leczenia utrzymuje się przewlekły stan zapalny,
- ząb jest przeszkodą w planowanym leczeniu protetycznym,
- ząb znajduje się w III stopniu rozchwiania,
- mamy do czynienia z zębami zatrzymanymi będącymi przyczyną torbieli lub przewlekłego stanu zapalnego tkanek jamy ustnej,
- ząb tkwi w szczelinie złamania szczęki lub żuchwy i przeszkadza w prawidłowej repozycji fragmentów
- ząb mleczny pozostaje w buzi dziecka mimo wyrznięcia zęba stałego.
Kto nie powinien usuwać zębów
Należy pamiętać, że tak jak lista wskazań istnieje grupa osób, u których należy odsunąć w czasie zabieg ekstrakcji lub zrezygnować z niego w ogóle. Do takich osób należą:
- pacjenci, u których stwierdzono nowotwór jamy ustnej i poddawani są leczeniu radioterapią lub ząb znajduje się w pobliżu albo w masie nowotworu,
- pacjenci z rozległym stanem zapalnym błony śluzowej,
- pacjenci ze szczękościskiem, co może utrudniać przeprowadzenie zabiegu,
- wszyscy z przewlekłymi chorobami w stanie nieustabilizowanym lub po ostrych stanach, które mogą być przyczyną powikłań po zabiegu
- ciężarna w I i III trymestrze ciąży,
- kobiety w trakcie menstruacji.
Ekstrakcji nie wykonujemy również u pacjentów, którzy w ostatnim czasie przeszli zawał serca lub operację kardiologiczną, jak również u tych którzy chorują na nadciśnienie a ich ciśnienie tętnicze zmierzone przed zabiegiem wynosi powyżej 180/110.
Jak przygotować się do usunięcia zęba?
Przed każdą ekstrakcją warto zapytać swojego stomatologa jak przygotować się do zabiegu. Zazwyczaj zalecenia obejmują:
- spożycie posiłku przed zabiegiem ( zazwyczaj po, nie można jeść przez jakiś czas),
- przygotowanie wyników badań jeśli chorujemy na jakieś choroby przewlekłe oraz konsultacja ze swoim lekarzem prowadzącym, oraz listy leków jakie przyjmujemy regularnie,
- normalne przyjęcie leków, które przyjmujemy na co dzień,
- nie przyjmowanie leków przeciwbólowych mogących być przyczyną nadmiernego krwawienia po zabiegu.
Ekstrakcja – co się właściwie dzieje?
Ekstrakcja zęba jest zabiegiem, którego przebieg zależy od tego jaki ząb mamy usunąć i jakie utrudnienia lekarz może napotkać po drodze. Jednak każdy taki zabieg składa się z konkretnych etapów, do których należą:
- wywiad z pacjentem – przed zabiegiem lekarz przeprowadza wywiad, w którym pyta o ogólne samopoczucie, choroby oraz leki jakie przyjmuje pacjent,
- znieczulenie – przed każdą ekstrakcją lekarz znieczula pacjenta, tak aby zabieg odbył się bezboleśnie,
- wyrwanie zęba – na tym etapie lekarz usuwa zęba z zębodołu za pomocą narzędzi,
- zaopatrzenie rany – lekarz sprawdza czy wszystko zostało usunięte, oczyszcza zębodół a następnie zaopatruje ranę zakładając szwy lub po prostu zakładając tampon jako opatrunek ograniczając krwawienie.
Co po zabiegu wyrwania zęba?
Ponieważ zabieg wyrywania zęba jest zazwyczaj związany z krwawieniem istnieje lista zaleceń jakie lekarz wydaje po. Najważniejsze jest zadbanie o ranę poekstrakcyjną przez pacjenta. Ważna jest, aby przez minimum 20-30 minut trzymać w jamie ustnej zaciśnięty opatrunek umieszczony przez lekarza co zatamuje krwawienie i pozwoli na dobre gojenie. Należy pamiętać również, że w dniu zabiegu nie można przyjmować żadnych gorących pokarmów i należy się powstrzymać od jedzenia minimum kilka godzin po usunięciu.
Aby zapewnić spokojne gojenie, należy również unikać płukania jamy ustnej. Absolutnie niedozwolone jest palenie papierosów po zabiegu – palenie zaburza krzepnięcie i może spowodować bolesne zapalenie rany. Palenie jest zabronione przez 24 godziny, jednak wielu lekarzy zaleca odroczenie palenia na co najmniej 7 dni. Dobrze jest również powstrzymać się w tym dniu od wysiłku fizycznego, ponieważ może on spowodować nasilenie krwawienia. To samo dotyczy alkoholu, który również wpływa zaburzająco na krzepnięcie krwi – w związku z tym zaleca się nie spożywanie alkoholu co najmniej 7 dni.
Jeśli chcemy możemy po zabiegu przyłożyć zimny opatrunek do policzka strony, gdzie był wyrywany ząb, najlepiej przez 2-3 godziny po zabiegu. Zmniejszy to opuchliznę, ból oraz wstrzyma krwawienie. Pamiętajmy jednak, aby nigdy nie przykładać zimnego opatrunku bezpośrednio do skóry, zawsze powinien on być owinięty w jakąś tkaninę. Nie powinniśmy również płukać buzi żadnymi zimnymi roztworami – chłodzenie jedynie od zewnątrz. Możemy również powstrzymać się przez jeden, dwa dni od szczotkowania zębów w tej okolicy, aby nie podrażniać gojącej się rany.
Pamiętajmy również, że lekki ból po takim zabiegu jest jak najbardziej normalny zwłaszcza po ustąpieniu znieczulenia. Możemy więc wziąć środek przeciwbólowy, który stosujemy na co dzień. Jeśli nie ma przeciwwskazań większość dentystów poleca leki zawierające w swoim składzie ibuprofen ze względu na swoje właściwości przeciwobrzękowe i przeciwbólowe. Stosujmy te leki jednak tylko w przypadku bólu, nigdy zapobiegawczo oraz zawsze zgodnie z ulotką.
W sytuacji silnego krwawienia, obrzęku, gorączki lub też bardzo silnego bólu utrzymującego się do 2-3 dni po zabiegu należy jak najszybciej zgłosić się do swojego lekarza.
Autor: Dagmara Drzewiecka-Sudół
Dodaj opinię jako pierwszy.