Jama ustna to są nie tylko zęby, ale też przyzębie, które je otacza. Przyzębie składa się z dziąseł, błony śluzowej, a także i wyrostka zębodołowego, cementu korzeniowego oraz kości zębodołu i ozębnej. Przyzębie odpowiada za utrzymanie zębów. Pomaga w amortyzowaniu sił mechanicznych, jakie działają podczas żucia. Dodatkowo jest pośrednikiem w odczuwaniu różnych bodźców: dotyku, ucisku czy bólu. Odżywia zęby i ułatwia gojenie, wspomaga budowę i odbudowę kości wyrostka zębodołowego, cementu korzeniowego oraz włókien samej ozębnej. Przyzębie spełnia więc bardzo ważne funkcje. Gdy choruje, może nawet dojść do utraty zdrowego zęba. Chore przyzębie oznacza niezdrowe dziąsła, kość i ozębną. Czasami stan chorobowy dotyczy całej jamy ustnej. Jakie są przyczyny i objawy zapalenia przyzębia? Czy istnieje profilaktyka chroniąca przed tym schorzeniem?

 

Co to jest zapalenie przyzębia?

 

Zapalenie przyzębia (z łac. periodontitis) jest chorobą jamy ustnej, którą potocznie określa się jako paradontozę. W przebiegu tego schorzenia pojawia się destrukcja tkanek, które otaczają ząb. Dotyczy to ozębnej, samej kości oraz dziąseł. Periodontitis atakuje ponad 50% wszystkich dorosłych pacjentów, jacy pojawiają się u stomatologów z dolegliwościami. Warto wiedzieć, że jest to bardzo poważna choroba, ponieważ nieleczone zapalenie przyzębia może doprowadzić do utraty zdrowych zębów.

 

Objawy zapalenia przyzębia

 

Jak objawia się zapalenie przyzębia? Przede wszystkim chorobie towarzyszy krwawienie, ból i obrzęk dziąseł. Zęby są niestabilne. Chory ma nieprzyjemny zapach z ust i może zauważyć zmianę pozycji zębów oraz odnieść wrażenie, iż ich wydłużyły się. Te objawy wymagają konsultacji u periodontologa.

 

Przyczyny zapalenia przyzębia

 

Główną przyczyną, która może doprowadzić do stanu zapalnego przyzębia są bakterie. Bakterie te żyją  w płytce nazębnej, a także bytują w kieszonkach przyzębnych. Dodatkowo zapaleniu przyzębia, czyli parodontozie sprzyja stres, przyjmowanie określonych leków, palenie tytoniu, a także bardzo istotne są tutaj czynniki genetyczne.

 

Jak leczy się zapalenie przyzębia?

 

Przede wszystkim leczenie wymaga pomocy specjalisty, który wyeliminuje stan zapalny i spłyci kieszonki przyzębne. Leczenie zapalenia przyzębia jest trójfazowym działaniem.

 

  • Pierwszy krok to faza higienizacyjna, czyli profesjonalna higienizacja.
  • Drugi krok to faza korekcyjna, czyli niechirurgiczne leczenie periodontologiczne. Lekarz usuwa złogi nazębne, które znajdują się poddziąsłowo. Następnie poleruje powierzchnie korzeni. Jeśli po tym leczeniu, nadal u pacjenta występują tak zwane głębokie kieszonki, należy przeprowadzić odpowiednie zabiegi chirurgiczne.
  • Trzeci krok to faza podtrzymująca. Jej celem jest utrzymanie uzyskanych rezultatów z fazy korekcyjnej. Polega na systematycznych kontrolach periodontologicznych i przeprowadzaniu higienizacji.

 

Profilaktyka

 

Najskuteczniejszą metodą profilaktyczną przeciwko pojawieniu się parodontozy jest przede wszystkim utrzymanie idealnej higieny jamy ustnej. Dodatkowo należy regularnie odwiedzać dentystę.

To może Cię zainteresować:
Czym jest parodontoza?

Spis treści Czym jest parodontoza Jakie są objawy parodontozy Co przyczynia się do rozwoju przewlekłego zapalenia przyzębia? Czy bakterie mają Read more

chlorheksydyna – czym jest, opis

Chlorheksydyna jest antyseptykiem o bardzo szerokim spectrum zastosowania. Jest wykorzystywana i w produktach, które służą do odkażania i sterylizacji powierzchni Read more

Zapalenie dziąseł – przyczyny i leczenie

Zapalenie dziąseł jest jednym z najczęściej diagnozowanych stomatologicznych stanów chorobowych. Dolegliwość ta nie jest zależna ani od wieku, ani od Read more

Odsłonięte szyjki zębowe – objawy, przyczyny, leczenie

Odsłonięte szyjki zębowe odbierają ci chęć na uśmiech i sprawiają ból? Sprawdź, co z nimi zrobić, jakie są objawy i Read more