Zapalenie dziąseł – przyczyny i leczenie

Zapalenie dziąseł jest jednym z najczęściej diagnozowanych stomatologicznych stanów chorobowych. Dolegliwość ta nie jest zależna ani od wieku, ani od płci pacjentów, u których występuje. Warto jednak wiedzieć, że jej lekceważenie może doprowadzić do katastrofalnych następstw w jamie ustnej.

Przede wszystkim nieleczone zapalenie dziąseł jest pierwszym krokiem do rozwoju paradontozy. Parodontoza natomiast prowadzi do rozchwiania zębów, a w konsekwencji ich utraty.

Jak rozpoznać stan zapalny dziąseł i jak skutecznie leczyć tę dolegliwość? Zapoznaj się z aktualną wiedzą z 2022 roku!

Co to jest zapalenie dziąseł?

Stan zapalny dziąseł jest pierwszym, ale też i łagodnym stadium chorobowym, jakie może pojawić się w okolicach dziąseł. Gdy zostaną zauważone pierwsze symptomy, należy podjąć jak najszybsze działania, by powstrzymać rozwój choroby, nim stan się zaostrzy i przejdzie w zapalenie przyzębia, a co może w konsekwencji doprowadzić do utraty zębów.

By zapalenie dziąseł się nie pojawiło tak naprawdę wystarczy odpowiednia higiena jamy ustnej.

Objawy zapalenia dziąseł

Wyróżnia się cztery zasadnicze objawy, które pojawiają się w pierwszej fazie choroby. Są to:

  • krwawienie dziąseł – najczęściej zauważalne podczas szczotkowania lub nitkowania zębów.
  • nieświeży oddech, czyli halitoza – pojawia się po spożyciu pewnych potraw, ale także jego przyczyną jest niewłaściwa pielęgnacja zębów i dziąseł. Może być pierwszą oznaką zapalenia dziąseł, ponieważ bakterie, które wywołują stan zapalny wydzielają nieprzyjemny zapach ulatniający się w czasie rozkładu jedzenia w jamie ustnej.
  • obrzęk dziąseł – zdrowe dziąsła są różowe i jędrne. Gdy dziąsła są zaczerwienione i obrzmiałe, znaczy że pojawia się problem, który należy pilnie zlikwidować.
  • recesja dziąseł – pojawia się wtedy, gdy dziąsła odsuwają od zębów i odsłaniają korzenie. Zęby wydają się być dłuższe. Na linii dziąseł wyczuwalne jest wyszczerbienie. Innym objawem jest nadwrażliwość zębów na zimne i gorące pokarmy.

Przyczyny zapalenia dziąseł

Zasadniczą przyczyną powstawania stanu zapalnego dziąseł jest płytka nazębna, która gromadzi się na powierzchni zębów. Podczas właściwej higieny jamy ustnej (mycie, nitkowanie, płukanie płynami stomatologicznymi), płytka zostaje usunięta. Zła higiena jamy ustnej powoduje nagromadzenie się płytki i namnażanie chorobotwórczych baterii. W ten sposób dochodzi do pojawienia się stanu zapalnego dziąseł.

Inne przyczyny powstania stanu zapalnego dziąseł to:

  • choroby takie jak: cukrzyca czy anoreksja,
  • niedobory witamin i minerałów,
  • urazy mechaniczne,
  • złe szczotkowanie zębów,
  • palenie papierosów, spożywanie alkoholu,
  • niektóre leki,
  • zmiany hormonalne.

Jak leczyć stan zapalny dziąseł?

Zawsze lepiej jest zapobiegać, niż leczyć, czyli stosować odpowiednią higienę jamy ustnej. Zęby należy myć minimum dwa razy dziennie. Szczotkować je nie krócej, niż dwie minuty.

Idealne są pasty do zębów, które niwelują i zapobiegają powstaniu płytki nazębnej oraz regenerują dziąsła. Gdy stan zapalny się pojawi, warto udać się z wizytą do dentysty, który fachowo usunie płytkę i zdejmie kamień nazębny.

{{ reviewsOverall }} / 5 Ocena (0 glosy)
Ogólna ocena0
Długość0
Informacje0
Co ludzie mówią... Zaloguj się by dodać opinię
Sortuj po:

Dodaj opinię jako pierwszy.

Zweryfikowane
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Pokaż więcej
{{ pageNumber+1 }}