Czym jest zapalenie kącików ust?
Zapalenie kącików ust popularnie nazywane jest także zajadami. Co najmniej raz w życiu zmaga się z nimi większość ludzi. Są to zmiany skóry w kącikach ust, polegające na pękaniu skóry w tych miejscach i tworzeniu się nadżerek. Nieleczone, przeważnie utrzymują się długo i często następują nawroty choroby.
Spis treści:
- Przyczyny zapalenia kącików ust
- Objawy zapalenia kącików ust
- Jak leczyć zapalenie kącików ust?
- Zapobieganie
Przyczyny zapalenia kącików ust
Rozwojowi zapalenia kącików ust sprzyjają następujące czynniki:
- spadek lub zaburzenia odporności,
- niedobory witamin z grupy B, C, lub też żelaza,
- zaburzenia metaboliczne, m.in. cukrzyca,
- infekcje grzybicze, kandydoza,
- stany zapalne (spowodowane np. urazami mechanicznymi: nieprawidłowo dopasowane protezy, inne drobne uszkodzenia błony śluzowej jamy ustnej),
- nadmierne wydzielanie śliny.
Objawy zapalenia kącików ust
Pierwszy objaw to uczucie nabrzmienia i swędzenia, dyskomfortu w okolicy kącików ust. Skóra staje się lekko zaczerwieniona i napuchnięta, podatna na uszkodzenia, wrażliwa. Odczuwamy też dyskomfort podczas jedzenia lub picia słonych / ostrych pokarmów i napojów. Czasem pojawia się biały nalot w kącikach ust (charakterystyczny dla grzybów z rodzaju Candida). Powstają drobne pęcherzyki, które następnie pękają i tworzą nadżerki.
Jak leczyć zapalenie kącików ust?
Jeśli epizody związane z zapaleniem kącików ust nie nawracają nagminnie i nie są długotrwałe, wystarczy leczenie środkami dostępnymi w aptece, oraz dbanie o nawilżenie okolic ust i odpowiednią, zbilansowaną dietę. Zalecana jest suplementacja witaminami z grupy B oraz żelazem, czasem konieczne są leki przeciwgrzybicze. Dostępne są maści antybiotykowe, specjalne plastry i preparaty. Można również zakupić witaminę B2 w czystej postaci.
Jeśli zaś objawy są niepokojące, zapalenie pojawia się często i długo trwa, należy udać się do dermatologa. Pobrany zostanie materiał z okolicy kącików ust i następnie przebadany, m.in. na obecność drożdżaków Candida. Jeśli przyczyną jest cukrzyca – należy regularnie ją kontrolować i skuteczne leczenie. Jeśli określona zostanie kandydoza – przepisane zostaną leki przeciwgrzybicze.
Zapobieganie
Profilaktycznie, w celu zmniejszenia ryzyka powstania zapalenia kącików ust, należy uważać na poniższe zalecenia:
- odpowiednie nawilżanie ust i okolic ust,
- odpowiednio, zbilansowaną dietę lub też suplementację witamin B, C, żelaza,
- ograniczenie ilości wypijanej kawy oraz spożywanych cukrów prostych,
- unikanie używek,
- dbanie o higienę jamy ustnej, w tym o higienę protezy i odpowiednie jej dopasowanie.