Zapalenie okostnej zęba to prawdopodobnie jeden z najsilniejszych bóli. Jest taki, że nawet silne środki uśmierzające ból niewiele tu pomogą. Dlatego, gdy się pojawi, nie należy zwlekać z wizytą u dentysty. Co to jest zapalenie okostnej zęba? Jakie są objawy, przyczyny i leczenie? Czy można zapobiec powstaniu tego schorzenia?

 

Co to jest okostna?

 

Okostna to włóknista błona, która otacza od zewnątrz każdą kość. Stanowi więc ochronę kości. Umożliwia też jej odżywienie poprzez sieć naczyń krwionośnych, które dostarczają tlen i odpowiednie składniki odżywcze. Jest mocno unerwiona. Od niej zależy również wzrost i regeneracja kości ze względu na posiadane komórki kościotwórcze.

 

Co to jest zapalenie okostnej zęba?

 

Zapalenie okostnej zęba to rodzaj zapalenia okostnej. Obejmuje on także tzw. ozębną. Jest to tkanka między zębem, a kością szczęki, która utrzymuje ząb w zębodole. Ozębna amortyzuje również nacisk mechaniczny na zęby. Spełnia rolę regeneracyjną, kościotwórczą, odżywczą, ale i pośredniczy w odczuciu nacisku oraz bólu.

 

Jakie są objawy stanu zapalnego okostnej zęba?

 

Powstaniu ropnia podokostnowego towarzyszy niesamowicie silny ból, który może być zarówno pulsujący, jaki i ciągły, ale przede wszystkim jest samoistny. Nasila się w pozycji leżącej i pod wpływem ciepła. Ząb natomiast jest bolesny przy dotyku, opukiwaniu, nagryzaniu, a także wysadzony z zębodołu i rozchwiany. Błona śluzowa otaczająca chory ząb jest zaczerwieniona. Może być obrzęknięta i bardzo ciepła. Chory może mieć odczucie rozbicia, dreszcze i gorączkę.

 

Przyczyny zapalenia okostnej zęba

 

Do zapalenia dochodzi najczęściej po nieprawidłowo wykonanych zabiegach dentystycznych oraz zabiegach chirurgii szczękowej. Przyczyną może być np. źle usunięty ząb lub niewłaściwe leczenie kanałowe. Do zapalenia okostnej zęba może prowadzić przewlekła próchnica.

 

Jak leczyć zapalenie okostnej zęba?

 

Najważniejsze jest leczenie zęba przyczynowego, o którym zadecyduje stomatolog, wykonując w pierwszej kolejności drenaż zebranej ropnej wydzieliny. Następnie powinno być przeprowadzone antyseptyczne leczenie kanałowe. Lekarz oprócz wykonania leczenia przyczynowego, powinien podać pacjentowi antybiotyk.

 

Profilaktyka

 

Zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć, dlatego warto dbać o zęby stosując odpowiednią higienę jamy ustnej i regularnie chodząc na wizyty stomatologiczne, dzięki temu nie doprowadzi się do rozwoju próchnicy i wytworzeniu chorobotwórczych bakterii.

To może Cię zainteresować:
Przebarwienia na zębach – dlaczego się pojawiają

O tym czy się uśmiechamy i jak szeroko bardzo często decyduje kolor naszych zębów. W wielu wypadkach osoby z przebarwieniami Read more

Zapalenia przyzębia – objawy, przyczyny, leczenie

Jama ustna to są nie tylko zęby, ale też przyzębie, które je otacza. Przyzębie składa się z dziąseł, błony śluzowej, Read more

Ropień zęba – objawy, leczenie

Ból zęba nie należy do przyjemności. Zawsze, gdy się pojawi, jest wymagana wizyta u dentysty. Ból zęba może mieć wiele Read more

Zgorzel zęba – jak wyleczyć?

Zgorzel (gangrena) zęba jest najczęściej spowodowana nieleczoną próchnicą. Zaczyna się od stanu zapalnego, a może prowadzić do martwicy i poważnych Read more