Zębiak jest łagodnym guzem nowotworem jamy ustnej. Najczęściej występuje u dzieci, które tracą zęby mleczne i zatrzymuje wyrzynanie zęba stałego. Jak pozbyć się zębiaka?

Zębiak (odontoma) może rozwijać się niepostrzeżenie. Nie powoduje bólu i najłatwiej rozpoznać go po wykonaniu zdjęcia pantomograficznego (rtg panoramiczne zębów).

Oto najważniejsze informacje o tym nowotworze.

Spis treści:

  1. Zębiak – co to jest?
  2. Zębiak – jakie są objawy
  3. Przyczyny powstawania zębiaków
  4. Jak leczyć zębiaka

Zębiak – co to jest?

Jak już wspomnieliśmy, zębiak jest łagodnym guzem nowotworem jamy ustnej. Najczęściej występuje w kości żuchwy i szczęki.

Zębiak ma postać guza, który wypełnia szkliwo, zębina, miazga – tkanki tworzące zawiązek zęba.

Badacze wyróżniają różnego rodzaju zębiaki. Do najczęściej występujących należy zębiak złożony (wymieszane tkanki). Charakterystyczny jest zębiak zestawny. Wewnątrz guza znajduje się zazwyczaj około dziesięciu “ząbków” – tworów, które przypominają normalne zęby.

Spotykane są również zębiaki mieszane oraz wyrżnięte.

Większość pacjentów u których wykrywa się ten rodzaj nowotworu, to dzieci w wieku ok. 14 lat.

Zębiak – jakie są objawy

Ten nowotwór może nie dawać wyraźnych objawów. Np. nie sprawia bólu. Guz stanie się widoczny jeśli podczas wyrzynania się przebije błonę śłuzową (dziąsło).

Zębiak może przypominać swoim kolorem i twardością ząb.

Jednym z objawów występowanie tego nowotworu szczęki  bywa zniekształcenie wyrostka zębodołowego czy też rozchwianie/przesunięcie zębów sąsiadujących z guzem.

Guz blokuje lub utrudnia prawidłowe wyżynanie zęba stałego.

Przyczyny powstawania zębiaków

Badacze nie mają pewności, jakie są przyczyny powstania zębiaków. Pojawienie się nowotworu ma związek z zaburzeniami rozwoju zawiązka zęba.

Wśród najczęściej wymienianych przyczyn powstawania zębiaków mamy:

  • uwarunkowania genetyczne
  • urazy
  • infekcje

Czy można przeciwdziałać powstawaniu zębiaków?

Rodzice powinni troszczyć się o zęby mleczne dzieci, uczyć je i pilnować utrzymania właściwej higienę jamy ustnej. W ten sposób najłatwiej wyeliminować ryzyko infekcji.

Jak leczyć zębiaka

Bez względu na rodzaj zębiaka, leczenie polega na jego usunięciu czyli chirurgicznym wyłuszczeniu.

Zabieg przeprowadzany jest przy znieczuleniu miejscowym.

W niektórych przypadkach trzeba również usunąć ząb stały, który był blokowany przez guza. Jednak jeśli zawiązek zęba stałego nie został przesunięty, to możliwe jest jego samodzielne wyrżnięcie.

Zębiak jest nowotworem łagodnym, jednak standardowo poddawany jest badaniu histopatologicznemu.

W zdecydowanej większości przypadków nie ma nawrotów zębiaka.

 

 

 

To może Cię zainteresować:
Wady zgryzu – rodzaje i przyczyny

W tym artykule opiszę wady zgryzu, czyli temat, który dotyka sporą część społeczeństwa. W poniższym tekście dowiesz się między innymi Read more

Zapalenie okostnej zęba – objawy, przyczyny, leczenie

Zapalenie okostnej zęba to prawdopodobnie jeden z najsilniejszych bóli. Jest taki, że nawet silne środki uśmierzające ból niewiele tu pomogą. Read more

Ropień zęba – objawy, leczenie

Ból zęba nie należy do przyjemności. Zawsze, gdy się pojawi, jest wymagana wizyta u dentysty. Ból zęba może mieć wiele Read more

Zgorzel zęba – jak wyleczyć?

Zgorzel (gangrena) zęba jest najczęściej spowodowana nieleczoną próchnicą. Zaczyna się od stanu zapalnego, a może prowadzić do martwicy i poważnych Read more